Zarząd Polskiego Radia nie dał pieniędzy na nagrodę dla Jerzego Sosnowskiego
(fot. Archiwum/Press)
Zarząd Polskiego Radia zdecydował się nie przeznaczać nagrody finansowej dla laureata nagrody rady programowej spółki. Wyróżnienie otrzymał dziennikarz radiowej Trójki Jerzy Sosnowski.
Rada programowa Polskiego Radia wręczyła swoją nagrodę w środę. – Zawsze zarząd radia przekazywał 10 tysięcy złotych dla laureata. W tym roku nagroda finansowa została skasowana przez kierownictwo, które oświadczyło mailem, że nie przekaże żadnych pieniędzy – opowiada Krystian Legierski, wiceprzewodniczący rady programowej. Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia, wyjaśnia: – Dysponuję analizą, z której wynika, że nie mam podstawy prawnej do przyznawania takiej nagrody pieniężnej.
Jak relacjonuje Legierski, pomimo zaproszenia, nikt z zarządu spółki ani z dyrekcji anten nie przyszedł na wręczenie nagrody. Rada programowa Polskiego Radia nagrodziła Jerzego Sosnowskiego za "najwyższej klasy publicystykę radiową na antenie Programu III Polskiego Radia SA, łączącą poziom merytoryczny z popularnością, cechującą się wysoką kulturą języka i szacunkiem dla słuchaczy".
Jerzy Sosnowski pracuje w Polskim Radiu od 2000 roku – początkowo w Dwójce, a od 2001 roku roku w Trójce. Odszedł z radia w 2007 roku. Do Programu III wrócił w kwietniu 2009 roku. Jest jednym z prowadzących ”Klub Trójki”, ma autorską audycję "Trójkowy wehikuł czasu". Od listopada 2014 roku Sosnowski jest kierownikiem redakcji publicystyki Trójki.
Na środowe posiedzenie rady programowej nie przyszła prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. – Oczekiwaliśmy, że pani prezes zaprezentuje swój pomysł na radio, nikt nie pojawił się w imieniu zarządu. Pani prezes nawet nie raczyła wyjaśnić powodów swojej absencji – mówi Krystian Legierski. Miesiąc temu Stanisławczyk opuściła spotkanie rady po tym, jak Legierski zapytał ją o odwołanie dyrektorów Programu I i Programu III.
Rady programowe mediów publicznych mają głos doradczy i powołuje je na czteroletnią kadencję Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji: 10 członków zgłaszają ugrupowania parlamentarne, a pięciu KRRiT wybiera sama.
(KOZ, 19.02.2016)