SDP w trybie pilnym szuka kandydatów do kierowania mediami publicznymi
Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich poprosił oddziały SDP o wskazanie osób, które mogłyby objąć stanowiska kierownicze w mediach publicznych w regionach. Wczoraj do marszałka Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, co ma być pierwszym etapem tworzenia systemu mediów narodowych. Nowelizacja ma umożliwić rządowi szybką zmianę władz TVP i Polskiego Radia.
Do oddziałów SDP o podanie propozycji nazwisk kandydatów do kierowania oddziałami terenowymi TVP i Polskiego Radia zwrócił się Stefan Truszczyński, sekretarz generalny zarządu głównego SDP. W piśmie prosi o potraktowanie sprawy jako pilnej. Na rekomendacje czeka do 10 stycznia 2016 roku. Czyja to inicjatywa? - To inicjatywa i pomysł zarządu głównego - odpowiada zdawkowo Truszczyński.
– Jesteśmy największą organizacją dziennikarską i chcemy mieć wpływ na to, jakie osoby będą kierować mediami publicznymi. Przygotowaliśmy własne rekomendacje do ustawy o mediach, które zostały publicznie zaprezentowane. Jedną z nich jest postulat, żeby kandydatów mogły wskazywać stowarzyszenia twórcze – tłumaczy Piotr Legutko, wiceprezes zarządu głównego SDP i członek zarządu krakowskiego SDP.
Czy oddziały wskażą swoje propozycje? – Skonsultuję się z resztą członków zarządu i odpowiemy – mówi Tadeusz Woźniak, prezes gdańskiego SDP. Anita Nowak, prezes kujawsko-pomorskiego SDP, stwierdza: – Jeszcze się nad tym nie zastanawiałam, nie zebraliśmy się i nie rozmawialiśmy, bo pismo przyszło przed samymi świętami.
Zarząd główny SDP na początku grudnia przedstawił projekt zmian w ustawie o mediach publicznych. ”Projekt rządowy jest zgodny z naszym w 80 do 90 procent, ale te 10 procent może stanowić dużą różnicę” – mówił ”Presserwisowi” przed świętami Marcin Wolski z zarządu głównego SDP.
Poselski projekt zmian ustawy o radiofonii i telewizji został wczoraj skierowany do marszałka Sejmu. Jeszcze wieczorem jego treść nie była dostępna w wersji online. Z opisu wynika, że jest etapem reformy mediów publicznych zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych - jego "filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych" - którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie takiego systemu zdaniem wnioskodawców wymaga kilku miesięcy "intensywnych prac legislacyjnych" i będzie następnym etapem reformy. Przedstawicielem wnioskodawców jest posłanka PiS Barbara Bubula. Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu oraz Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
Projekt nowelizacji zakłada, że rady nadzorcze i zarząd nadawcy publicznego będzie powoływał minister właściwy do spraw Skarbu Państwa. Mandaty członków obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia wygasną w dniu wejścia w życie zmienionej ustawy (w nowelizacji nie ma vacatio legis).
Marcin Wolski, prezes warszawskiego oddziału SDP: "W TVP brakuje osób wyrazistych"
(KOZ, RUT, JM, 29.12.2015)