Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 22, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT: w kampanii wyborczej "Wiadomości" były na wysokim poziomie

W trakcie kampanii parlamentarnej ”Wiadomości” TVP 1 wyróżniały się ”wysokim poziomem merytorycznym i szczegółowością omawianych tematów”, a Polsat News bardzo dobrze wypełnił kryteria misji publicznej – wynika z monitoringu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jego wyniki podano dopiero wczoraj.

Monitoring serwisów informacyjnych wykonany przez Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego objął główne wydania (z dni 17-23 października br.): ”Wiadomości” TVP 1, ”Panoramy” TVP 2, ”Faktów” TVN, ”Wydarzeń” Polsatu, ”Informacji Dnia” TV Trwam, ”Dzisiaj” Telewizji Republika oraz ”Informacji Dnia” Superstacji.
”Serwisy informacyjne wszystkich nadawców głównie skupiały się na relacjonowaniu poczynań i interakcji Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Partie o mniejszym poparciu były eksponowane krócej i dalej w serwisach” – wynika z monitoringu. ”Wiadomości” TVP 1 wyróżniały się ”wysokim poziomem merytorycznym i szczegółowością omawianych tematów”.
Monitoring wykazał, że ”najbardziej stronnicze i krytyczne wobec jednego komitetu wyborczego, natomiast aprobujące inny komitet” były materiały ”Dzisiaj” Telewizji Republika oraz ”Informacji dnia” Telewizji Trwam.
KRRiT przeprowadziła również analizę (w dniach 10-23 października) audycji publicystycznych Telewizji Polskiej (TVP 1, TVP 2, TVP Info), TVN 24, Polsat News oraz TV Trwam. Jak podał regulator, kryteria misji publicznej bardzo dobrze wypełnił program Polsat News. – Największy udział w telewizji publicznej mają eksperci i komentatorzy, czyli osoby, których nie dało się wprost afiliować do któregokolwiek komitetu wyborczego. Telewizja publiczna wypada bardzo dobrze, ale można zwrócić uwagę, że udział czterech partii politycznych, które były w obecne wtedy w Sejmie, dominuje na niekorzyść małych komitetów wyborczych – mówiła na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami Barbara Turowska, dyrektor departamentu monitoringu KRRiT. – W TV Trwam mamy do czynienia z ignorowaniem pluralizmu, albowiem 98,8 proc. to był udział jednego komitetu wyborczego – wskazała Turowska.

(KOZ, 22.12.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.