Oświadczenie Telewizji Republika w sprawie zatrzymania jej dziennikarza
"Relacjonowanie wydarzeń jest podstawą pracy reportera. Zatrzymanie dziennikarza, który wypełniał swoje społeczne i zawodowe obowiązki, jest uderzeniem w wolność słowa i budującą ład demokratyczny wolność mediów" - piszą szefowie Telewizji Republika. Oto pełna treść ich oświadczenia.
W godzinach nocnych, podczas relacjonowania wydarzeń w Państwowej Komisji Wyborczej, dziennikarz Telewizji Republika Jan Pawlicki został zatrzymany przez policję. Nasz dziennikarz na terenie PKW wykonywał swoje obowiązki służbowe, relacjonował na żywo ważne społecznie wydarzenie, a także przygotowywał materiały reporterskie zlecone mu przez kierownictwo redakcji. Relacjonowanie wydarzeń jest podstawą pracy reportera. Zatrzymanie dziennikarza, który wypełniał swoje społeczne i zawodowe obowiązki, jest uderzeniem w wolność słowa i budującą ład demokratyczny wolność mediów. Takie działania, które mogą być interpretowane jako próba zastraszania dziennikarzy, nie mogą być tolerowane.
Zwracamy się więc z apelem do dziennikarskich organizacji zawodowych, a także przez instytucje broniących wolności słowa o solidarność w tej bezprecedensowej sprawie, udzielenie wsparcia i pomocy zatrzymanemu niesłusznie dziennikarzowi. Obecnie praktykowane „standardy” policji, zatrzymywanie relacjonujących wydarzenia dziennikarzy powinno zostać potępione, niszczy bowiem podstawowy ład społeczny w kraju.
Nie mamy też wątpliwości, że postawa wobec zatrzymania wykonującego swoje obowiązki dziennikarza Telewizji Republika jest ważnym testem uczciwości zawodowej każdego z osobna dziennikarza. Jeśli dziś nie zaprotestujecie przeciwko zatrzymaniu Jana Pawlickiego, jutro może zostać zatrzymany każdy z nas.
Tomasz P. Terlikowski, redaktor naczelny Telewizji Republika
Anita Gargas, zastępca redaktora naczelnego Telewizji Republika
(21.11.2014)