Naszym celem nie jest obalanie ministrów
Rozmowa z Michałem Majewskim i Cezarym Bielakowskim – zdobywcami Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze
Jak zabraliście się do tematu jakim był minister transportu Sławomir Nowak?
Cezary Bielakowski: Podchodziliśmy do tematu z dwóch stron. Z jednej to była obserwacja tego jak w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat zmieniają się zegarki ministra Nowaka i w czym przejawiają się jego skłonności do luksusu. Z drugiej strony analizowaliśmy jego związki towarzyskie z firmą CAM Media.
Michał Majewski: Zrobiliśmy najprostszą rzecz. Wzięliśmy pod lupę zdjęcia ministra Nowaka i rozszyfrowaliśmy jakie ma na nich zegarki. Po drugie zainteresował nas fenomen firmy CAM Media, która wygrywała bardzo dużo przetargów organizowanych przez spółki Skarbu Państwa i ministerstwa.
Jak długo trwała praca nad samym materiałem?
Michał Majewski: Nad pierwszym tekstem pracowaliśmy kilka tygodni, po nim były następne. W sumie to była robota, która zajęła nam kilka miesięcy. Ciągle o tym piszemy, wracamy do tego, bo pojawiają się nowe wątki. Na pewno dużym sukcesem w tej historii jest to, że minister Nowak stracił stanowisko.
Spodziewaliście się tego?
Cezary Bielakowski: Naszym celem nie jest obalanie ministrów. Sławomir Nowak zainteresował nas, bo łamał standardy, jakie człowiek na stanowisku ministra powinien zachować. Naszym celem jest opisywanie rzeczywistości, a nie jej ocenianie.
Michał Majewski: Nie zaczynaliśmy swojej pracy z założeniem, że doprowadzi ona do obalenia ministra. Ale samo odwołanie go ze stanowiska sprawiło nam satysfakcję. Okazało się, że ciągle w tym państwie można gazetą strącić człowieka ze stanowiska.
Cezary Bielakowski: To pokazuje, że praca dziennikarzy ma sens. A przecież byliśmy brutalnie atakowani, odbierano nam prawo do wiarygodności, rzetelności, były wnioski do prokuratury. Nagroda Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze daje nam dodatkowy certyfikat jakości. Wcześniej wystawiła go prokuratura, która w jednoznaczny sposób odrzuciła wszelkie próby podważenia wiarygodności naszego tekstu. W oficjalnym piśmie z prokuratury, jakie otrzymaliśmy, gdy odrzucała ona wniosek CAM Media, napisano, że nasz artykuł jest rzetelny, wiarygodny i potrzebny społecznie. Pogłoski o tym, że w Polsce dziennikarstwo śledcze umiera są przedwczesne.
Michał Majewski: Miejsca jakie w konkursie Dziennikarz Roku zajęli Tomasz Sekielski, Cezary Gmyz i Cezary Łazarewicz świadczą o kondycji dziennikarstwa śledczego w Polsce.
Razmawiała Anna Małuch
(14.12.2013)