Dział: GALERIA PRESS

Dodano: Wrzesień 23, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mariusz Forecki: Popkultura pracy

Rocznik 1962 roku, mieszka i pracuje w Poznaniu. Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Autor wielu projektów fotograficznych i kilkunastu wystaw o tematyce społecznej. Swoje prace prezentował na międzynarodowych festiwalach (Noorderlicht Photofestival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiąc Fotografii w Bratysławie). Fotografował m.in. na terenach byłego ZSRR. Właściciel wydawnictwa 5shots publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2010). Autor książek: „I love Poland” (2009), „Poznań – kultura na każdą porę” (2009), „Kolekcja wrzesińska” (2011), „W pracy” (2012). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

„Popkultura pracy” to zestaw fotografii (fragment większej całości), które opowiadają o tworzeniu się nowej kultury masowej opartej w dużym stopniu o fakt posiadania pracy. Kryzys ostatnich lat wyniósł pracę wysoko w hierarchii wartości. Stałe zatrudnienie stało się przywilejem. Zasługują na nie ci, którzy nie tylko, że dają z siebie wszystko przez osiem i więcej godzin, lecz jeszcze często, wbrew swej woli, tworzą wspólnotę z kolegami, z którymi te godziny spędzają. Korporacje coraz bardziej wyrafinowanymi sposobami budują poczucie więzi pracowników. Oferują za darmo atrakcje dostępne wcześniej dla nielicznych. Wydają sporo pieniędzy na budowanie pozytywnego wizerunku w opinii administracji lokalnej i mediów, współfinansując lub wręcz organizując atrakcyjne wydarzenia kulturalne. Ich uczestnicy odczuwają rosnący prestiż własny jako konsumentów tej kultury - która wydaje się mniej masowa, a bardziej wysoka. Termin korporacja staje się synonimem słowa kultura. Na przeciwległym biegunie są pracownicy zakładów, które lata świetności mają już za sobą. Produkty, które wytwarzali, ich wiedza i często wysokie umiejętności nie są już nikomu potrzebne. Ich fabryki stają się coraz bardziej puste. Aż pewnego dnia służą już tylko jako scenografia do teatralnych spektakli.

Kwestionariusz fotoreportera - wypełnił Mariusz Forecki

www.forecki.pl

www.5shotsmagazine.com

Ostrava (Czechy), 2009. Firma PEGATRON. Pracownicy wychodząc na przerwę śniadaniową sprawdzani przez ochronę. (fot. Mariusz Forecki)
Poznań, 2012. Zakład im. H. Cegielskiego. Stołówka. (fot. Mariusz Forecki)
Bydgoszcz, 2009. Pracownik fabryki sklejki.(fot. Mariusz Forecki)

(23.09.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.