Papier jest wiecznie żywy
Praca o papierze, a konkretnie jego zaletach jako nośnika informacji, wygrała polską edycję FameLabu, konkursu dla popularyzatorów nauki wygrała.
W warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbył się finał polskiej edycji FameLabu. Konkurs dla popularyzatorów nauki wygrała Monika Koperska, doktorantka na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem jej pracy był papier.
Tak o swojej pracy mówi Monika Koperska: "W dzisiejszych czasach najczęściej zastanawiamy się nad pojemnością danego nośnika informacji. Rzadziej zadajemy sobie pytanie, ile ów nośnik przetrwa. Dane zapisane na dysku CD w domu zaczynamy tracić po pięciu latach, zapisane na dysku twardym po około 10, a te z taśm magnetycznych po 30-50. Natomiast książki wydrukowane na dobrej jakości papierze dziś są w stanie przetrwać 300-400 lat. Zacznijmy się zatem zastanawiać nie tylko jak dużo danych jest w stanie pomieścić nasz nośnik, ale też jak długo on przetrwa. I z tej perspektywy papier jest bezkonkurencyjny. Chyba, że znów zaczniemy pisać na kamieniu".
Doktorantka UJ otrzyma w nagrodę 30 tys. na badania naukowe i 5 tys. zł dla siebie. Będzie też reprezentować Polskę w międzynarodowym finale dla popularyzatorów nauki - Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii. (GK, PR)
(25.05.2012)
