Prawicowi dziennikarze tworzą Federację Mediów Niezależnych
Federacja Mediów Niezależnych ma powołać własną komisję etyki, dążyć do zniesienia systemu koncesji na rynku mediów i do "odzyskania przez obywateli mediów publicznych".
Pierwsza konferencja Federacji, na której zostanie ustalony zakres jej działania, odbędzie się na początku 2012 roku. W czwartek 3 listopada przedstawiciele mediów chcących powołać FMN ustanowili sekretariat w składzie: Krzysztof Czabański (koordynator całości), Agnieszka Piwar (Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy), Jacek Karnowski (portal wPolityce.pl), Jerzy Targalski (grupa "Gazety Polskiej"), Robert Tekieli (telewizja internetowa Razem.TV). Wydany po tym spotkaniu komunikat podpisały też portale: Niepoprawni.pl, Niezalezna.pl, Freepl.info, Fronda.pl; pisma: "Fronda" i "Nowe Państwo" oraz Stowarzyszenie Solidarni 2010 i Stowarzyszenie "Polska Jest Najważniejsza". Czytamy w nim, że powodem powołania Federacji "są narastające zagrożenia dla wolności słowa w Polsce oraz coraz trudniejsza sytuacja polskich dziennikarzy, chcących rzetelnie wypełniać powinności swojego zawodu". Celem FMN jest też "zapewnienie wszystkim obywatelom wolności działania na rynku mediów" (co można osiągnąć przez "zniesienie systemu koncesji i innych zezwoleń") i "odzyskanie przez obywateli mediów publicznych".
Jak informują organizatorzy, do ich inicjatywy ciągle można się przyłączyć. Media chcące uczestniczyć w Federacji powinny się zgłaszać "nie później niż do połowy grudnia".
– Media niezależne? Od czego? – pyta Wojciech Maziarski, redaktor naczelny tygodnika "Newsweek Polska". – Tej grupie się wydaje, że jak ktoś ma inne niż oni poglądy, to od razu musi być zależny, uwikłany i nie wiadomo co jeszcze – mówi Maziarski.
Federacja ma też powołać komisję etyki, wyznaczającą "standardy etyczne, obowiązujące w polskich mediach". Krzysztof Czabański, główny inicjator FMN (w ostatnich wyborach startował do sejmu z listy PiS, a wcześniej – za rządów tej partii – był prezesem Polskiego Radia), powiedział portalowi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, że obecna Rada Etyki Mediów "od dłuższego czasu nie spełnia swej roli" i "jest parodią Rady Etyki".
"Można powołać komisję etyki tylko dla mediów prawicowych lub wyłącznie dla lewicowych, ale będzie to byt sztuczny, bo wszyscy dziennikarze powinni się kierować tymi samymi zasadami" – skomentował to dla SDP.pl Ryszard Bańkowicz, przewodniczący REM.
RUT
