Dział: WYWIADY

Dodano: Czerwiec 08, 2009

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio z obrazem

Rozmowa z Mirosławem Ostrowskim, dyrektorem technicznym Radia Wrocław, odpowiedzialnym za testy radia cyfrowego na Dolnym Śląsku

Kiedy zostanie uruchomione radio cyfrowe Polsce?
Wierzę, że jeszcze w tym roku rozpocznie się konkurs na pierwszy multipleks radiowy. Obserwuję, co się dzieje na świecie. Anglicy weszli w to bardzo mocno, stworzyli głęboki, sensowny rynek. W całej Wielkiej Brytanii jest ponad 450 kanałów opatrzonych dodatkowymi serwisami, przy czym ponad 250 jest dostępnych tylko w systemie DAB.


Ale Wielka Brytania to tak naprawdę jedyny przykład spektakularnego sukcesu DAB. Co zdecydowało, że wybraliście akurat ten system?

Jest on zaprojektowany specjalnie dla radia. Umożliwia odbiór mobilny, przy prędkościach przekraczających nawet 200 km/h, co nie jest takie pewne przy innych systemach. Większość krajów w Europie wchodzi właśnie w ten system, przy czym my testujemy jego nowszą wersję, czyli DAB+. Daje możliwość emitowania na jednej częstotliwości trzy razy więcej programów niż DAB.

Ile rozgłośni cyfrowych może być dostępnych z jednego multipleksu?

To zależy od jakości sygnału, jaki nadawać będą kanały. Przy najlepszej – nawet do 24 stacji.

Jakie DAB+ daje możliwości nadawcom?
Mogą emitować standardowy dźwięk z bardzo dobrą jakością. Sygnał ten nie traci na jakości ani gdy odbiornik jest w ruchu, ani w terenie zabudowanym. W systemie analogowym w wielu miejscach sygnał się wytłumia i zanika, a tej wady nie ma radio cyfrowe.
Nadawcy mogą też emitować równolegle dodatkowe dane, synchronizowane z dźwiękiem. Na przykład informacje o audycji, prowadzącym, piosence, wykonawcy, czy całą ramówkę. Niektóre odbiorniki dają możliwość wybrania i nagrania audycji, albo jej zatrzymania i późniejszego odtworzenia. Można na nie przesyłać zdjęcia, grafiki, slajdy.

Ale kto w Polsce kupi odbiornik cyfrowy skoro nie wiadomo kiedy w Polsce zostanie wyłączona emisja analogowa?
Będzie problem, aby przekonać słuchaczy jeśli w DAB nie pojawią się nowe kanały w porównaniu z ofertą UKF-u. Wtedy faktycznie Polacy będą mieć wątpliwość, czy wydać 100-200 zł na odbiorniki cyfrowe. Ale klienci pojawią się, jeśli w DAB pojawią się nowe, atrakcyjne kanały. W Wielkiej Brytanii przełomem był kanał BBC 7, w którym nadawane są słuchowiska i komedie radiowe.

Jakie odbiorniki będą dostępne na rynku?
W ubiegłym roku światowa organizacja zajmująca się systemami DAB World DMB, opublikowała rekomendacje dotyczące trzech rodzajów odbiorników. Pierwszy to odbiorniki z wyświetlaczem mieszczącym dwa razy po 16 znaków. Tam można odbierać tekstowe przekazy. W drugim profilu musi być już ekran o wymiarach 320 na 240 pikseli – na nich będą odtwarzane przekazy graficzne i pokazy slajdów. Trzeci profil to odbiorniki obsługujące przekaz wideo.


 

Rozmawiał Krzysztof Głowiński

...

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.