20 lat wolności - wystawa fotograficzna PAP
2 czerwca na dziedzińcu budynku Metropolitan na stołecznym placu Piłsudskiego otwarto wystawę fotograficzną przedstawiającą polską drogę do wyborów 1989 roku.
Blisko 140 zdjęć z archiwów Polskiej Agencji Prasowej pokazuje proces odradzania się demokracji oraz najważniejsze wydarzenia pierwszych 20 lat wolnej Polski. Dlatego wystawa nosi tytuł "20 lat wolności".
Wystawa podzielona jest na cztery części, które są wyeksponowane na czterech metalowych konstrukcjach. Pierwszy i czwarty fragment ekspozycji ustawiono na dziedzińcu stołecznego gmachu Metropolitan, drugi umieszczono na podeście, z którego zwiedzający mogą oglądać trzecią część wystawy wyeksponowaną na dziedzińcu w formie leżącej.
Pierwsza część wystawy ma tytuł "Przebudzenie" i - jak podkreślają autorzy - pokazuje narastanie w narodzie sprzeciwu wobec komunizmu, które w konsekwencji doprowadziło do wydarzeń 1989 roku. Zdjęcia pochodzą głównie z lat 70. i 80. Przedstawiają coraz trudniejszą sytuację gospodarczą i społeczną kraju, puste półki sklepowe, demonstracje przeciwko władzom, których kulminacją są zdjęcia ze Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 roku i podpisania porozumień sierpniowych.
Druga część ekspozycji nazywa się "My naród" i w całości jest poświęcona wydarzeniom roku 1989. Obejmuje zdjęcia ze spotkań strony rządowej z przedstawicielami Solidarności, których rezultatem były obrady Okrągłego Stołu, z wyborów 4 czerwca oraz z obrad sejmu kontraktowego i expose Tadeusza Mazowieckiego - premiera pierwszego niekomunistycznego rządu. Kluczowym zdjęciem tej części jest fotografia z przemówienia Lecha Wałęsy podczas jego pierwszej wizyty w amerykańskim Kongresie w 1989 roku. Trzecia część wystawy nosi tytuł "Nowa Europa" i prezentuje przemiany demokratyczne, jakie miały miejsce w krajach bloku komunistycznego, zainspirowanych wydarzeniami w Polsce. Fotografie przedstawiają upadek muru berlińskiego, aksamitną rewolucję w Czechosłowacji, upadek reżimu Nicolae Ceausescu w Rumunii oraz pucz Giennadija Janajewa w ZSRR i przejęcie władzy przez ekipę Borysa Jelcyna, które doprowadziło do rozpadu Związku Radzieckiego.
Czwarta część ekspozycji nazwana "We własnym domu" przybliża okres od roku 1989 do 2009, pokazując najważniejsze wydarzenia tego czasu. Znajdą się tam m.in. zdjęcia dokumentujące proces rodzenia się w Polsce kapitalizmu i gospodarki rynkowej - pierwsze legalne kantory, otwarcie giełdy czy usunięcie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego ze stołecznego placu.
Wystawie fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej "20 lat wolności" towarzyszy album stanowiący równocześnie katalog wystawy. (PAP)
(03.06.2009)