Nie żyje papież Franciszek. "Dobre dziennikarstwo opowiada się po stronie Ewangelii"

(screen tvp.info)
W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Jednym z jego ostatnich przesłań, napisanych już w czasie choroby było przesłanie dla mediów.
"Dobre dziennikarstwo to takie, które opowiada się po stronie Ewangelii i słucha wszystkich głosów" – napisał Papież Franciszek w przesłaniu do redakcji jezuickiego pisma "La Civiltà Cattolica" z okazji 175. rocznicy jego powstania. Napisał to leżąc w Klinice Gemelii, a samo przesłanie zostało odczytane 31 marca.
"Pragnę wyrazić moje głębokie uznanie za mądrą posługę, jaką pełnicie na rzecz Stolicy Apostolskiej i Kościoła, realizując działalność dziennikarską, która sprzyja ścisłemu przestrzeganiu prawdy, dając przestrzeń dla konfrontacji i dialogu" - pisał papież Franciszek. Zachęcał także jezuitów do kontynuowania pracy "z radością, poprzez dobre dziennikarstwo, które nie opowiada się po żadnej innej stronie, jak tylko po stronie Ewangelii, słuchając wszystkich głosów i ucieleśniając posłuszną łagodność, która jest dobra dla serca".
Mediom, tym razem społecznościowym, poświęcił też papieską intencję modlitewną na kwiecień. W filmie, nagranym jeszcze zanim trafił do szpitala, mówi o tym, by korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
"Jak bardzo chciałbym, abyśmy mniej wpatrywali się w ekrany, a częściej patrzyli sobie w oczy!" - mówił w nagraniu papież Franciszek. - "Ekran sprawia, że zapominamy, że za nim są prawdziwi ludzie, którzy oddychają, śmieją się i płaczą".
Papież dodał, że technologia jest "owocem inteligencji", daru od Pana Boga. Trzeba jednak z niej odpowiednio korzystać. "Nie może przynosić korzyści tylko nielicznym, wykluczając innych" - zaznaczył.
Wydania specjalne w TV
Telewizje informacyjne w poniedziałek ok. 10 rano złamały swoje ramówki, rozpoczynając wydania specjalne. Największe stacje radiowe - RMF FM, Radio Zet, Jedynka i Trójka - o śmierci Franciszka poinformowały w serwisach informacyjnych o 10 rano. RMF FM w ciągu dnia nadawało "Fakty" co pół godziny. Serwis TVP 1 "19.30" częściowo był prowadzony z Rzymu.







Franciszek, czyli Jorge Mario Bergoglio miał 88 lat. Papieżem został wybrany 13 marca 2013 roku. Zmarł w swojej watykańskiej rezydencji - Domu Santa Marta w poniedziałek 21 kwietnia o 7.35. Od 14 lutego był leczony z powodu silnego zapalenia oskrzeli, a później obustronnego zapalenia płuc. Imię Franciszek przyjął po św. Franciszku z Asyżu, patronie biednych i nędzarzy.
Jego ciało nie spocznie jednak w Watykanie. Pod koniec 2023 roku w rozmowie z meksykańską dziennikarką Valentiną Alazraki Franciszek poinformował, że zamierza wprowadzić nowy, uproszczony rytuał pogrzebowy, a swój grób przygotował w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie "ze względu na wielką cześć, jaką oddaje znajdującej się tam ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani".
(PAR, KOZ, 21.04.2025)
