Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 14, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

OpenAI pozywa Elona Muska o nękanie. Firma prosi sąd o powstrzymanie miliardera

OpenAI zostało założone w 2015 roku m.in. przez Sama Altmana i Elona Muska (screen: YouTube/CNN-News18)

Twórca ChatGPT pozwał Elona Muska – oskarża właściciela platformy X, SpaceX i szefa Tesli o nękanie i prosi sędziego federalnego USA o powstrzymanie miliardera "od jakichkolwiek dalszych bezprawnych i niesprawiedliwych działań" przeciwko firmie. Proces miałby się rozpocząć wiosną 2026 roku.

OpenAI zostało założone w 2015 roku m.in. przez dyrektora generalnego firmy zajmującej się sztuczną inteligencją Sama Altmana i Elona Muska. Jednak obaj od lat toczą zacięty spór o kierunek, w jakim zmierza firma. Musk sprzeciwia się przejściu organizacji non-profit na model ukierunkowany na zysk.

OpenAI chce, żeby sąd powstrzymał Muska

Musk pozwał OpenAI za plany restrukturyzacji blisko rok temu. Wycofał pozew w czerwcu, ale w sierpniu złożył nowy. W lutym br. przewodził konsorcjum inwestorów w zaskakującej ofercie kupna za 97,4 mld dol. Altman szybko odrzucił ofertę, pisząc na X: "Nie, dziękuję, ale kupimy Twitter za 9,74 mld dol., jeśli chcesz". Musk kupił Twitter w październiku 2022 roku, który od tamtej pory zmienił nazwę na X.

Czytaj też: Pozew Elona Muska przeciwko OpenAI planowany na wiosnę 2026 roku

W dokumentach złożonych w sądzie okręgowym w Kalifornii firma OpenAI stwierdza: "Poprzez ataki prasowe, złośliwe kampanie transmitowane do ponad 200 milionów obserwujących Muska na kontrolowanej przez niego platformie mediów społecznościowych, pozorne żądanie dokumentów korporacyjnych, nękające roszczenia prawne i pozorną ofertę przejęcia aktywów OpenAI, wypróbował wszystkie dostępne narzędzia, aby zaszkodzić OpenAI".

Firma domaga się od sądu powstrzymania Muska przed dalszymi atakami, a także o "pociągnięcie go do odpowiedzialności za szkody, które już wyrządził". Oczekuje się, że proces z udziałem ławy przysięgłych rozpocznie się wiosną 2026 roku.

40 mld USD finansowania dla OpenAI

Musk opuścił OpenAI w 2018 roku. Później założył własną firmę o nazwie xAI. Oferta przejęcia OpenAI w tym roku została wsparta przez xAI i kilka firm inwestycyjnych, w tym prowadzoną przez Joe Lonsdale'a, współzałożyciela firmy technologii szpiegowskiej Palantir.

Czytaj też: Musk, Bezos, Zuckerberg poparli Trumpa, a teraz tracą miliardy na jego wojnie celnej

W zeszłym miesiącu OpenAI pozyskało 40 mld USD w rundzie finansowania od SoftBanku i innych inwestorów, którzy wycenili firmę na 300 mld USD. Firma poinformowała, że planuje wykorzystać pieniądze, aby "jeszcze bardziej poszerzyć granice badań nad sztuczną inteligencją". Zamierza rozwinąć swoją infrastrukturę komputerową, by dostarczać bardziej wydajne narzędzia dla szacowanych 500 mln osób, które co tydzień korzystają z ChatGPT.

W piątek kilku byłych pracowników OpenAI złożyło pismo prawne popierające pozew Elona Muska, którego celem jest utrzymanie statusu organizacji non-profit OpenAI.

Czytaj też: Padli na kolana. Zamknięcie programu fact-checkingu w USA odbije się na całym świecie

(MAC, 14.04.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.