Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 04, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Właściciel TikToka dostanie 553 mln dol. kary za przesyłanie danych użytkowników UE do Chin

Oczekiwana decyzja - od której TikTok będzie mógł się odwołać w irlandzkich sądach - może oznaczać jedną z największych grzywien nałożonych przez DPC (fot. Pixabay.com)

Chiński właściciel TikToka - ByteDance - ma zapłacić 553 mln dol. grzywny za nielegalne przesyłanie danych europejskich użytkowników do Chin. Tak donosi agencja Bloomberga informując, że firma do końca tego miesiąca zostanie ukarana przez irlandzką Komisję Ochrony Danych (Irish DPC - w tym kraju znajdują się europejskie siedziby najważniejszych firm technologicznych).

Grzywna ma być konsekwencją dochodzenia, które wykazało naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych Unii Europejskiej, ponieważ dane użytkowników rzekomo zostały wysłane do Chin.

Oczekiwana decyzja - od której TikTok będzie mógł się odwołać w irlandzkich sądach - może oznaczać jedną z największych grzywien nałożonych przez DPC. Po grzywnach w wysokości 746 mln euro nałożonych na Amazon w 2021 r. i 1,2 mld euro na Meta w 2023 r.

Sugerowane przez irlandzką DPC zarzuty wobec TikToka i jego właściciela ByteDance są podobne do obaw dotyczących prywatności, które skłoniły amerykańskich prawodawców do uchwalenia ustawy nakazującej firmie sprzedaż amerykańskiemu nabywcy pod groźbą blokady aplikacji.

(MAC, 04.04.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.