Głos Ameryki nie będzie zamknięty – jest decyzja sądu. "Zwycięstwo wolności prasy"

Pozew pracowników Voice of America jest jednym z czterech oczekujących na rozpatrzenie zarzutów wobec próby zamknięcia przez administrację Trumpa programów medialnych finansowanych przez rząd (fot. Shawn Thew/PAP/EPA)
Amerykański sąd federalny nakazał administracji prezydenta Donalda Trumpa tymczasowe wstrzymanie wysiłków zmierzających do zamknięcia Głosu Ameryki oraz decyzji o zwolnieniu 1300 pracowników wysłanych nagle na urlopy na początku tego miesiąca.
Zdaniem sądu cofnięcie funduszy wymaga zgody Kongresu USA. Dzięki temu w czwartek zapadła decyzja o przywróceniu finansowania Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, wcześniej także dotowanego przez amerykańskie władze.
"Zdecydowane zwycięstwo wolności prasy"
Sąd nie zażądał wznowienia nadawania Voice of America, ale stwierdził, że pracownicy nie powinni być zwalniani, dopóki dalsze postępowanie sądowe nie ustali, czy zamknięcie rozgłośni nie było "arbitralne i kapryśne", z naruszeniem prawa federalnego.
Czytaj też: Radio Wolna Europa odzyskało finansowanie administracji Trumpa. Decyzja sądu
"To zdecydowane zwycięstwo wolności prasy i Pierwszej Poprawki oraz ostra nagana dla administracji, która wykazała całkowity brak szacunku dla zasad definiujących naszą demokrację" – oświadczył Andrew Celli, prawnik powoda.
Zarządzająca rozgłośniami Agencja ds. Globalnych Mediów informowała wcześniej związki zawodowe, że zamierza zwolnić 623 pracowników Voice of America, co "całkowicie wyklucza" wszelkie próby wznowienia nadawania na poziomie przewidzianym przez Kongres.
Pierwszy z czterech pozwów
Głos Ameryki (VOA) został założony w celu zwalczania nazistowskiej propagandy w szczytowym okresie II wojny światowej. Później stał się międzynarodowym nadawcą, nadającym w ponad 40 językach i rozpowszechniającym amerykańskie narracje informacyjne w krajach, w których nie ma wolnej prasy.
Czytaj też: Prezydent Donald Trump obniży cła dla Chin w zamian za sprzedaż TikToka
W 2024 roku rozgłośnia wchodziła w skład U.S. Agency for Global Media, zatrudniającej ok. 3,5 tys. pracowników, z rocznym budżetem w wysokości 886 mln dol.
Pozew pracowników Voice of America jest jednym z czterech oczekujących na rozpatrzenie zarzutów wobec próby zamknięcia przez administrację Trumpa programów medialnych finansowanych przez rząd. Inne zostały złożone przez Radio Wolna Europa, odrębną grupę pracowników VOA oraz Open Technology Fund. Pozew zapowiadało też Radio Wolna Azja.
Czytaj też: Elon Musk łączy start-up xAI z platformą X w firmę o wartości 113 mld dol.
(MAC, 31.03.2025)
