Dział: RADIO

Dodano: Marzec 09, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio Kraków znów sięga po sztuczną inteligencję, tym razem w serialu interaktywnym

W role krakowskich śledczych wcielili się Katarzyna Krzanowska, Tomasz Schimscheiner i Marta Waldera, narratorem jest Juliusz Chrząstowski (fot. Radio Kraków)

Radio Kraków wystartowało z radiowym serialem kryminalnym "Śledź" tworzonym w formule interaktywnej. To pierwszy radiowy serial interaktywny w Polsce.

Tytułowy "Śledź" to zaprojektowany dla policji model językowy sztucznej inteligencji, który wspomaga grupę krakowskich policjantów. Ich śledztwo osadzone w 2026 roku toczy się wokół flipperów, którzy zarabiają na szybkim kupowaniu i sprzedawaniu mieszkań. Serial nie jest zamknięty, ewoluuje wraz z zaangażowaniem słuchaczy - to oni będą mieli wpływ na rozwój fabuły.

Jak wyjaśnia autorka scenariusza, pisarka, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru Gaja Grzegorzewska, na początku powstał pierwszy odcinek, a pozostałe są jedynie naszkicowane. Będą rozwijane w miarę decyzji słuchaczy.

Serial, który zadebiutował na antenie Radia Kraków i Radia Kraków Kultura w środę, zaplanowany jest na osiem odcinków. Będą emitowane w kolejne środy. Po emisji każdego kolejnego słuchacze będą mogli głosować na jedną z dwóch możliwych dróg fabularnych za pośrednictwem strony internetowej radia.

Na podobnym pomyśle opierał się pierwszy polski telewizyjny serial interaktywny "Tak, czy nie", emitowany w TVP 1 od października 2003 do stycznia 2004 roku.

W role krakowskich śledczych wcielili się Katarzyna Krzanowska, Tomasz Schimscheiner i Marta Waldera, jako model językowy. Narratorem jest Juliusz Chrząstowski, równocześnie kurator artystyczny projektu i opiekun studentek i studentów Wydziału Aktorskiego Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, którzy debiutują na radiowej antenie. Serial jest pierwszym projektem realizowanym w ramach porozumienia rozgłośni i uczelni, umożliwiającym młodym aktorom zdobycie doświadczenia w pracy nad artystycznymi formami radiowymi, pracy z głosem i mikrofonem.

Za reżyserię radiową słuchowiska odpowiada Georgina Gryboś, za realizację i reżyserię dźwięku Wojciech Gruszka.

(PAR, 09.03.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.