MKiDN chce zrobić kolejny krok w pracach nad ustawą medialną
Projekt ustawy medialnej miał być gotowy do końca ubiegłego roku (PAR)
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje się do kolejnego kroku w pracach nad ustawą medialną. Jej projekt miał być gotowy do końca roku, ale nadal nie jest publiczny. Ustawa medialna ma zaimplementować w polskim prawie przepisy Europejskiego Prawa Wolności Mediów (European Media Freedom Act - EMFA).
- Przygotowujemy się do kolejnego kroku w pracach nad ustawą - wpisu projektu ustawy do Wykazu Prac Legislacyjnych - poinformował "Presserwis" Piotr Jędrzejowski, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego MKiDN. - Projekt ustawy zostanie upubliczniony podczas konsultacji społecznych, które będą kolejnym krokiem po trwających trzy miesiące prekonsultacjach. Podczas prekonsultacji otrzymaliśmy 107 stanowisk z uwagami, w tym także ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Wśród dotychczasowych uwag najwięcej kontrowersji wzbudziły dwie kwestie. Pierwsza to umiejscowienie KRRiT w polskim systemie prawnym. Większość uwag dotyczyła konieczności jej odpolitycznienia. Proponowano również zmianę zakresu jej działania oraz umocowanie prawne. Chodzi m.in. o administracyjne kary, nakładane przez przewodniczącego KRRiT na nadawców.
Czytaj też: Polskie media i dziennikarze z dziesiątkami aukcji na rzecz WOŚP. Są też media publiczne
Drugą kwestią, jaka wywołała publiczną dyskusję, była propozycja wprowadzenia zakazu wydawania mediów przez samorządy. Taki zakaz od dawna popierają m.in. Izba Wydawców Prasy czy Stowarzyszenie Mediów Lokalnych. Obie organizacje podnoszą od dawna zarzut, że wydawane przez samorządy i dotowane przez nie gazety stanowią nieuczciwą konkurencję na lokalnych rynkach prasy. W wielu przypadkach konkurują też z prasą niezależną na rynku reklamowym. Pod adresem "samorządówek" padł także zarzut nierzetelności i uprawiania propagandy na rzecz lokalnych władz.
Zdecydowanie przeciwko takiemu zakazowi wypowiedziały się organizacje samorządowców, powołując się na Konstytucję. Twierdzą, że media samorządowe są rzetelne i bezstronne. Ich działalność w wielu gminach, gdzie nie ukazują się żadne inne media lokalne, ma zapewniać mieszkańcom dostęp do niezbędnej informacji. MKiDN nie poinformowało, kiedy zamierza ogłosić konsultacje społeczne i upublicznić projekt ustawy.
(PAR, 23.01.2025)