Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie
Wojciech Górecki
WYDAWNICTWO CZARNE
WOŁOWIEC 2024
Wojciech Górecki portretował już w swoich książkach państwa Azji Środkowej, ale sam przyznaje, że w nich „nie dało się upchać kazachskich przestrzeni”. Kazachstan musiał poczekać, mimo że był to pierwszy kraj, jaki Górecki odwiedził w Azji Środkowej i wiele razy do niego wracał.
W „Wiecznym państwie” Górecki odsłania przed czytelnikiem ten ogromny (granica z Rosją ma prawie 6,5 tys. km) i fascynujący kraj. Posługuje się wiedzą analityka i umiejętnościami reportera. Relacjonuje rozmowy z mieszkającymi w Kazachstanie intelektualistami, naukowcami, artystami, polskimi oraz unijnymi dyplomatami, ale też np. z poznanym w pociągu 26-letnim Iwanem, Rosjaninem, który ma rodzinę w Kazachstanie.
Górecki odkrywa kolejne warstwy Kazachstanu. Poznajemy historię tego kraju i to, jak widzą ją Kazachowie, ale również żyjący tam Rosjanie (ponad 15 proc. społeczeństwa), którzy są przekonani, że przynieśli tam cywilizację. Dowiadujemy się też o współczesnej polityce tego kraju i dlaczego musi lawirować między Rosją, Zachodem a Chinami. Górecki wspomina też okoliczności wywiadu z wieloletnim przywódcą Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem, jaki w 2002 roku przeprowadził razem z Markiem Karpiem, twórcą Ośrodka Studiów Wschodnich.
Interesujące jest, że obecne wieloetniczne społeczeństwo korzeniami tkwi w dawnych podziałach plemiennych. Dla czytelników zaskoczeniem będzie i to, że kazachscy Polacy, potomkowie ludzi ze zsyłek, najszybciej spośród 54 uwzględnionych narodowości zapominali język ojczysty.
MAK