Koniec wspólnej Nagrody Mediów Publicznych. "Nagroda i media nie realizowały misji"
Media publiczne – za rządów Prawa i Sprawiedliwości – wróciły do nagrody w 2019 roku (fot. Szymon Pulcyn/PAP)
W tym roku nie zostaną wręczone Nagrody Mediów Publicznych, czyli wyróżnienia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej i Audytorium 17.
– Nie kontynuujemy przyznawania wspólnej Nagrody Mediów Publicznych. Nie mam wątpliwości, że w minionych latach ani ta nagroda, ani media publiczne nie realizowały prawidłowo celów i zadań wynikających z ich publicznej misji – mówi "Presserwisowi" Marek Błoński, likwidator PAP.
"Chcemy nagradzać dziennikarstwo rzetelne"
Rezygnację z nagród potwierdzili "Presserwisowi" również biuro prasowe TVP i rzecznik Polskiego Radia Piotr Daniluk.
Czytaj też: Związkowcy w Bauerze organizują w poniedziałek dwugodzinny strajk ostrzegawczy
Media publiczne – za rządów Prawa i Sprawiedliwości – wróciły do nagrody w 2019 roku, po 11 latach. Jej pomysłodawcą w 2008 roku był Krzysztof Czabański, wtedy prezes Polskiego Radia, dziś przewodniczący Rady Mediów Narodowych. RMN sprawowała patronat honorowy nad wyróżnieniem. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 wybierały laureatów w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea.
Ponadto PAP wznowiła przyznawanie Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Patronat nad nią objęły ministra kultury Hanna Wróblewska oraz Telewizja Polska i Polskie Radio. – Gala odbędzie się w listopadzie w studiu koncertowym Polskiego Radia. Liczymy, że nagrody w kategoriach audio i wideo wręczą szefowie telewizji i radia. Chcemy nagradzać dziennikarstwo rzetelne, profesjonalne, służące społeczeństwu – opowiada Marek Błoński.
Czytaj też: Nowe studio TVP Info ma ruszyć tydzień później niż planowano. Stacja zmienia logo i oprawę
(KOZ, 26.09.2024)