Bloomberg News przeprasza za złamanie embarga. Za wcześnie poinformował o wymianie więźniów
Już na lotnisku w USA uwolnionego Evana Gershkovicha witała m.in. Kamala Harris. Był także prezydent Joe Biden (screen: YouTube/Bloomberg Television)
Agencja Bloomberg News przeprosiła za opublikowanie w czwartek rano artykułu dotyczącego wymiany więźniów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, pomimo embarga nałożonego przez Biały Dom.
Do wymiany więźniów doszło w czwartek 1 sierpnia przed południem w tureckiej Ankarze. Amerykańska administracja poinformowała o wydarzeniu z wyprzedzeniem najważniejsze media, z zastrzeżeniem, by z opublikowaniem wstrzymały się – ze względów bezpieczeństwa – do czasu, aż wszyscy zakładnicy znajdą się poza zasięgiem Rosjan.
"Naruszenie zasad etycznych firmy"
Z porozumienia wycofał się tylko Bloomberg (o czym donosi m.in. "The Washington Post", który także był objęty umową). Agencja opublikowała komunikat z przeprosinami, informując, że osoby winne przedwczesnej publikacji zostały ukarane.
Czytaj też: Skazany w Rosji za szpiegostwo Evan Gershkovich uwolniony podczas wymiany więźniów w Turcji
"Przedwczesne ujawnienie informacji przed faktycznym uwolnieniem więźniów narusza standardy etyczne firmy" – stwierdził w notatce do swoich pracowników John Micklethwait, redaktor naczelny Bloomberga. Firma nie podała, ilu pracowników zostało ukaranych. Wymienia jedynie Jennifer Jacobs, korespondentkę Bloomberg News z Białego Domu oraz Caganę Kocu, szefową redakcji w Amsterdamie.
Jacobs w serwisie X napisała, że w żadnym momencie nie zrobiła niczego niezgodnego z embargiem ani czegoś, co świadomie narażałoby kogokolwiek na ryzyko.
— Jennifer Jacobs (@JenniferJJacobs) August 5, 2024
Dziennikarka zauważyła również, że reporterzy nie mają ostatecznego wpływu na to, kiedy artykuł zostanie opublikowany i pod jakim nagłówkiem.
Artykuł Bloomberga wywarł presję
Bloomberg w czwartek o 7.41 podał, że "według osób zaznajomionych z sytuacją" Rosja wypuściła więźniów. Ponad godzinę później zaktualizowano informację, że więźniowie nie zostali jeszcze wypuszczeni. Biały Dom zniósł embargo o godzinie 11.33.
Czytaj też: Uwolniony z rosyjskiego więzienia dziennikarz "Wall Street Journal" poprosił o wywiad z Putinem
Artykuł Bloomberga wywarł presję na inne serwisy informacyjne. Na przykład Associated Press wysłała o 10.41 zapowiedź wymiany, cytując tureckich urzędników, ale nie pisząc, że to już się dokonało.
Micklethwait oznajmił, że jeszcze w czwartek przeprosił redaktorkę naczelną "Wall Street Journal" Emmę Tucker. Dziennikarz tej gazety Evan Gershkovich, skazany w Rosji na 16 lat więzienia za szpiegostwo, był wśród uwolnionych. Oprócz niego w tym gronie znaleźli się m.in. były żołnierz Paul Whelan, dziennikarka Radia Wolna Europa Ałsu Kurmaszewa i rosyjski opozycjonista, dziennikarz Władimir Kara-Murza, m.in. felietonista "The Washington Post" (nagrodzony w tym roku Pulitzerem).
Czytaj też: Tylko garstka mediów krytykowała przepisy gwarantujące mundurowym bezkarność
(MAC, 07.08.2024)