Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TV Republika nadawanie na MUX 8 chce finansować z wpłat od widzów, a wPolsce24 - z pożyczki

Formalnie nowy kanał o nazwie Republika w przekazie naziemnym będzie odrębnym kanałem w stosunku do obecnej Telewizji Republika (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Telewizja Republika emisję na MUX 8 chce opłacać m.in. z wpłat od widzów, a Fratria finansowanie nadawania wPolsce24 zabezpieczyła poprzez pożyczkę od swojego wspólnika spółki Apella - wynika z opublikowanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji koncesyjnej dla tych podmiotów.

Jako źródła finansowania emisji na MUX 8 Telewizja Republika wskazała kapitał własny wnioskodawcy pochodzący z nadwyżki finansowej oraz wpłaty darowizn od widzów, które zaplanowano na pierwszy rok w wysokości 10,1 mln zł. Nie wykluczono również podniesienia kapitału zakładowego poprzez dodatkowe emisje akcji oraz dopłaty do kapitału ze strony większościowych akcjonariuszy, przede wszystkim Fundacji Niezależne Media.

We wniosku koncesyjnym ujawniono, że od 19 grudnia 2023 roku do 20 maja 2024 nadawca uzyskał ponad 51 tys. zł wpłat od darczyńców na łączną kwotę niemal 6,5 mln zł. W tym samym okresie większościowi akcjonariusze wpłacili na rzecz stacji 2,01 mln zł.

Czytaj też: Maksymilian Maszenda z byłej ekipy "Wiadomości" TVP idzie do Telewizji Republika

TV Republika cały czas zachęca na antenie swoich widzów do wpłat m.in. na konto Fundacji Niezależne Media.

Z kolei Fratria jako źródła finansowania nadawania kanału wPolsce24 wskazała posiadane środki własne oraz te, które będą pochodziły z długoterminowej pożyczki od jej wspólnika, spółki Apella. Koszty emisji naziemnej to niemal 18 mln zł za 10-letnią koncesję i 6 mln zł rocznych opłat dla Emitelu, operatora MUX 8.

Formalnie nowy kanał o nazwie Republika w przekazie naziemnym będzie odrębnym kanałem w stosunku do obecnej Telewizji Republika. W konkursie na MUX 8 nie można było startować z istniejącymi stacjami. Także wPolsce24 Fratrii formalnie będzie osobnym kanałem względem obecnej Telewizji wPolsce.pl.

Decyzję o udzieleniu koncesji naziemnych dla Republiki i wPolsce24 podjęło 21 czerwca czworo członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska).

Zastrzeżenia do przebiegu konkursu miał m.in. piąty członek KRRiT prof. UW Tadeusz Kowalski, który nie brał udziału w głosowaniu. Jego zdaniem wybór prawicowych kanałów nastąpił z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającym z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowania niektórych opinii ekonomicznych.

(MNIE, 11.07.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.