Temat: pożegnanie

Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 24, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Andrzej Mularczyk – współtwórca szkoły reportażu radiowego, autor trylogii o Kargulach i Pawlakach

Andrzej Mularczyk 13 czerwca skończył 94 lata (screen: YouTube/SFPorgPL)

W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk – pisarz, autor słuchowisk i scenarzysta, współtwórca polskiej szkoły reportażu i polskiej szkoły słuchowiska. Największą popularność przyniosła mu trylogia filmowa o Pawlakach i Kargulach, do której napisał scenariusze.

Od lat 50. ubiegłego wieku był związany z Polskim Radiem. Pierwsze kroki jako radiowiec stawiał w roli reportera i reportażysty, by później przez lata współtworzyć słuchowisko "W Jezioranach". Autor około stu audycji dla Teatru Polskiego Radia. Opublikował zbiór reportaży "Co się komu śni i inne historie" oraz opowiadań "Czyim ja żyłem życiem".

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Debiutował w 1943 roku w konspiracyjnym piśmie "Dźwigary". Później pisał m.in. dla tygodnika "Świat". W 1955 roku ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1953 nawiązał współpracę z Polskim Radiem, dwa lata później został jego pracownikiem. W latach 1970-1977 był kierownikiem literackim w Zespole Filmowym "Iluzjon". 

Był laureatem wielu wyróżnień, m.in. nagrody Ministerstwa Obrony Narodowej za spektakl Teatru Telewizji "Virtuti", na kanwie którego powstał film "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni…". Został uhonorowany Super Wiktorem 2000 i nagrodą Pióro Mistrza na Lecie Filmów w Warszawie w 2008 roku. Otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a za wybitne zasługi dla Polskiego Radia – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku odebrał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dwa lata później – Nagrodę za Całokształt Twórczości na 9. Festiwalu Scenarzystów "Script Fiesta" w Warszawie.

Stworzył scenariusze do kilkudziesięciu filmów, zwłaszcza do kultowej trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" (wszystkie w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego). Na podstawie książki Andrzeja Mularczyka "Każdy żyje jak umie" powstała czwarta część serii, zatytułowana "Sami swoi. Początek" (reżyseria Artur Żmijewski).

Andrzej Mularczyk współtworzył też scenariusze do "Wrót Europy" oraz seriali telewizyjnych "Droga", "Rodzina Połanieckich", "Dom" i "Blondynka". Na podstawie jego publikacji "Post mortem: Katyń – opowieść filmowa" Andrzej Wajda nakręcił film "Katyń".

W sobotni wieczór TVP 2 wyemitowała film "Sami swoi", upamiętniając tym zmarłego tego dnia Andrzeja Mularczyka.

(MAC, 24.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.