Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 20, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawca "Kuriera Szczecińskiego" zwiększył przychody z ogłoszeń, ale notuje stratę

Sprzedaży gazety przyniosła wydawcy 1,63 mln zł przychodów (fot. materiały prasowe)

Spółka Kurier Szczeciński, wydawca dziennika "Kurier Szczeciński", w 2023 roku uzyskała 3,93 mln zł przychodów i miała 240 tys. zł straty.

Ze sprawozdania złożonego w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że w porównaniu z 2022 rokiem jej przychody spadły o 10,8 proc. Ze sprzedaży gazet pochodziło 1,63 mln zł (o 11,4 proc. mniej, niż w 2022 roku), a z ogłoszeń - 1,87 mln zł (o 4 proc. więcej).

Spółka zmniejszyła koszty działalności operacyjnej - o 8,4 proc., do 4,2 mln zł. Na wynagrodzenia przeznaczono 1,92 mln zł, o 13,5 proc. mniej, niż rok wcześniej. Na koniec 2023 roku zatrudniała 25 osób (o siedem mniej, niż na koniec 2022 roku). 

"Rok 2023 był dla spółki trudny. Spadek przychodów nastąpił po - pierwszym od ponad dekady - roku, kiedy spółka osiągnęła zysk z działalności" - napisano w sprawozdaniu zarządu Kuriera Szczecińskiego. Przypomniano w nim, że spółka jest "osamotniona na rynku prasy codziennej, zajmowanej przez wielki koncern medialny i innych silnych graczy, którzy dysponują kapitałem spoza branży mediów".

"Mimo tak trudnej sytuacji spadek przychodów w 2023 był mniejszy niż przewidywano i wynikał głównie ze spadku przychodu z najmu pomieszczeń oraz stosunkowo niewielkiego spadku przychodów ze sprzedaży gazet. Odnotowaliśmy natomiast - mimo trudnej sytuacji - wzrost przychodów z ogłoszeń" - napisała spółka w sprawozdaniu.

Kurier Szczeciński w 2023 roku miał 240 tys. zł straty, podczas gdy w 2022 roku wypracował 63 tys. zł zysku netto. "Wpływ na wynik miał spadek przychodów związany m.in. z zakończeniem wynajmowania większości powierzchni w należącej do spółki nieruchomości, oszczędności i korzystne umowy z kooperantami oraz mniejsze niż zakładano spadki przychodów ze sprzedaży" - wyliczono.

"Kurier Szczeciński" jest jednym z czterech dzienników regionalnych, które nie należą do kontrolowanego przez Orlen wydawnictwa Polska Press - obok "Dziennika Wschodniego" (od początku 2024 roku wychodzi dwa razy w tygodniu), "Gazety Olsztyńskiej" i rzeszowskich "Super Nowości", które od końca stycznia 2024 roku ukazują się już tylko w internecie.

W pierwszym kwartale 2024 roku "Kurier Szczeciński" sprzedawał średnio 2574 egz. (o 15,2 proc. mniej, niż w pierwszym kwartale 2023 roku). Tytuł konkuruje z wydawanym przez Polska Press "Głosem - Dziennikiem Pomorza", którego sprzedaż wynosiła 4674 egz. (spadek o 24,8 proc.; dane PBC).

(KOZ, 20.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.