Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 07, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wycofanie się Empiku ze sprzedaży dzienników nie uderza finansowo w wydawców, ale szkodzi

W salonach Empiku nie można już kupić dzienników (fot. Leszek Szymański/PAP)

Decyzja o wycofaniu dzienników ze sprzedaży w salonach Empik nie przynosi wydawcom istotnych strat finansowych. Jednak uważają oni, że to zła wiadomość dla branży, bo obecność dzienników na półkach Empiku miała funkcję promocyjną i głębokie zakorzenienie w tradycji.

Empik wycofał ze sprzedaży prasę codzienną w swoich 350 salonach. Serwis Wirtualne Media napisał, że proces ten rozpoczął się na początku maja. Sieć tradycyjnie kojarzona ze sprzedażą  prasy i książek swoją decyzję tłumaczy stale obniżającym się poziomem zainteresowania dziennikami oraz definitywnym wycofaniem Ruchu z rynku dystrybucji prasy.

- Decyzja Empiku nie ma dla nas istotnego znaczenia. Jesteśmy liderami w sprzedaży e-wydań, mamy mocną prenumeratę. Sprzedaż detaliczna prasy słabnie, kanał cyfrowy zyskuje na znaczeniu, jest kluczowy. To oczywiście trend nieodwracalny i widoczny od wielu lat – mówi Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny „Dziennika Gazety Prawnej” (Infor Biznes).

Czytaj też: W radiowej Jedynce transmisje meczów Polaków na Euro 2024

Również Gremi Media, wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” nie spodziewa się znaczącego spadku sprzedaży swoich tytułów. - Utrzymujemy się ze sprzedaży cyfrowej i prenumeraty. Sprzedaż egzemplarzowa stanowi zupełny margines – mówi pracownik Gremi Media proszący o zachowania anonimowości. – Jednak tłumaczenie decyzji o wycofaniu dzienników ze sprzedaży likwidacją pionu dystrybucji prasy w Ruchu jest nie do przyjęcia. Empik mógł zawrzeć umowę z Kolporterem, który przejął większość punktów obsługiwanych przez Ruch. Nie chciał tego zrobić, choć jednocześnie chce królować na rynku sprzedawców prasy i książek – dodaje.

Zniknięcie niezauważalne

- Zniknięcie "Wyborczej" i innych dzienników z Empiku jest dla nas praktycznie niezauważalne, ponieważ czytelnicy prasy papierowej korzystają głównie z saloników prasowych, które zazwyczaj są ulokowane po sąsiedzku w centrach handlowych - komentuje Wojciech Bartkowiak, członek zarządu Agory oraz prezes Wyborcza sp. z o.o. - Znaczna część naszych czytelników i czytelniczek korzysta także z treści "Wyborczej" w internecie - mówi.

Wojciech Bartkowiak żałuje jednak, że "Gazety Wyborczej" nie ma już w Empikach. - Było to dla nas ważne miejsce m.in. z perspektywy budowania świadomości marki. Decyzja Empiku jest dla nas rozczarowująca, bo choć z jednej strony zapewne podyktowana restrykcyjnym podejściem biznesowym, z drugiej jest w pewnym sensie porzuceniem własnej tożsamości. Empiki wywodzą się przecież z klubów Międzynarodowej Książki i Prasy - podkreśla Bartkowiak. 

Zaskoczony

Decyzja o rezygnacji ze sprzedaży dzienników zaskoczyła Zbigniewa Benbenka, głównego akcjonariusza i przewodniczącego rady nadzorczej Grupy ZPR Media, wydawcy m.in. „Super Expressu”. – W markę Empiku jest wpisana misja promocji i co za tym idzie – oferowania pełnej palety tytułów prasowych – uważa Benbenek. – Nie mogę podać dokładnych danych o udziale sprzedaży „Super Expressu” w salonach Empik. Nie jest duża. Ale obecność naszego tytułu w Empikach oznaczała jego promocję. Dotyczy to wszystkich dzienników. To zła wiadomość dla całej branży - dodaje.

Metemorfoza

W ocenie Marka Frąckowiaka, prezesa Izby Wydawców Prasy, Empik przechodzi metamorfozę, coraz większą część jego asortymentu stanowią produkty niezwiązane z prasą i książką. - Rozumiem, że za wycofaniem się ze sprzedaży dzienników stoi kalkulacja ekonomiczna, gdyż udział prasy w obrotach Empiku jest obecnie stosunkowo niewielki, a obsługa sprzedaży prasy drukowanej wymaga konkretnych nakładów pracy – mówi Frąckowiak. - Jednak prasa powinna być dostępna w sprzedaży we wszystkich ważnych miejscach, a salony Empik do nich bez wątpienia należą. Prasa oznacza dostęp do rzetelnej informacji i kultury. W dobie gwałtownego wzrostu cen towarów i usług powinna być wspomagana przez państwo – dodaje.

Marek Frąckowiak zaznacza, że jednym z postulatów Izby Wydawców Prasy jest wsparcie dystrybucji prasy z budżetu państwa. - Wprowadzenie takiego mechanizmu pozwoli na zachowanie szeregu punktów sprzedaży prasy. Zachęci wszystkich, by z niej nie rezygnowali – podsumowuje Frąckowiak.

(JF, 07.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.