Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 29, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amerykanie wprowadzają przyspieszony harmonogram ws. TikToka. Skargi na ustawę

Aplikacji w USA używa blisko 170 mln obywateli (fot. Unsplash.com/Unitas)

Amerykański sąd apelacyjny ustalił przyspieszony harmonogram rozpatrzenia skarg prawnych do nowego prawa nakładającego na chińską firmę ByteDance obowiązek zbycia amerykańskich aktywów TikToka do 19 stycznia. Jeśli firma tego nie zrobi, to zgodnie z tym postanowieniem aplikacja zostanie w tym kraju zablokowana.

14 maja grupa twórców TikToka złożyła pozew o zablokowanie prawa, które mogłoby zakazać aplikacji używanej przez 170 milionów Amerykanów twierdząc, że ma ona "głęboki wpływ na życie w Ameryce".

Skargi na blokadę TikToka rozpatrzone do września

TikTok i jego spółka macierzysta ByteDance złożyły podobny pozew. Powodem wprowadzenia ustawy są obawy, że dane amerykańskich użytkowników są zagrożone poprzez kontrolowanie firmy przez Chińską Partię Komunistyczną (czemu firma konsekwentnie zaprzecza).

Czytaj też: Hity znów zabrzmią. Universal Music Group przywraca swoich artystów na TikToka

Zgodnie z harmonogramem sądu apelacyjnego twórcy, TikTok i ByteDance muszą złożyć pisma prawne do 20 czerwca, a Departament Sprawiedliwości do 26 lipca, z kolei odpowiedzi należy złożyć do 15 sierpnia. Do września skargi mają być rozpatrzone.

TikTok ma nadzieję, że dzięki przyspieszonemu harmonogramowi spór prawny można rozwiązać bez konieczności zwracania się o tymczasowy nakaz sądowy w trybie pilnym. Orzeczenie miałoby zostać wydane do 6 grudnia, dzięki czemu byłby czas na zwrócenie się o kontrolę do Sądu Najwyższego.

Ustawa podpisana przez prezydenta Joe Bidena 24 kwietnia daje ByteDance czas do 19 stycznia na sprzedaż TikToka pod groźbą nałożenia blokady. Biały Dom twierdzi, że chce, aby aplikacja nie należała do Chin. Nie chce natomiast całkowitego zakazu użytkowania TikToka.

Czytaj też: Na platformie X nagły wzrost fałszywych kont związanych z wyborami prezydenckimi

(MAC, 29.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.