Dział: INTERNET

Dodano: Maj 24, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP i serwis Sestry.eu rozpoczynają współpracę. "Dialog z Ukrainą"

W marcu 2022 roku PAP, po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, uruchomiła w ramach PAP.PL ukraińskojęzyczny serwis relacjonujący sytuację wojenną (screen: Pap-mediaroom.pl)

Międzynarodowy serwis Sestry.eu i Polska Agencja Prasowa zawarły porozumienie dotyczące współpracy. "Wspomaganie walczącej Ukrainy, ale też tworzenie przestrzeni dialogu Polski i Ukrainy - również w sprawach spornych - traktujemy jako naszą powinność. Wierzymy, że prawdziwa, rzetelna, wiarygodna informacja jest podstawą takiego dialogu - zaznaczył Marek Błoński, szef PAP.

W marcu 2022 roku - po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, - PAP uruchomiła w ramach Pap.pl ukraińskojęzyczny serwis relacjonujący sytuację wojenną. Serwis pełni też rolę centrum informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy, opisuje starania tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, porusza problematykę bezpieczeństwa regionalnego oraz pomocy Zachodu. Oprócz tego opisuje losy i doświadczenia zwykłych Ukraińców zarówno w swoim kraju, jak i w Europie.

Sestry.eu to polsko-ukraiński serwis internetowy, utworzony we wrześniu 2023 roku przez byłych redaktorów "Gazety Wyborczej" i ukraińskie dziennikarki, tymczasowe migrantki wojenne w Polsce, przy wsparciu Kulczyk Foundation. Ukraińską część zespołu redakcyjnego tworzą osoby wcześniej związane z takimi redakcjami jak Espresso, Ukraina, Suspilne, RFI, Polskie Radio i inne.

"Magazyn Sestry.eu, który początkowo powstał jako inicjatywa wspierająca ukraińskie uchodźczynie, przekształcił się w istotną w przestrzeni medialnej platformę dialogu polsko-ukraińskiego. Dzisiaj, gdy Ukrainki i Ukraińcy stali się ważną częścią naszego społeczeństwa, a skonfliktowanie państw zachodnich, w szczególności Polski i Ukrainy, jest jednym z głównym celów rosyjskiej propagandy, naszą misją jest zapewnienie dostępu do informacji, które łączą, a nie dzielą, budują zaangażowanie społeczne i wspierają nasze wspólne, europejskie wartości” - mówi Joanna Mosiej-Sitek, prezeska Fundacji Media Liberation Fund, wydawcy Sestry.eu.

"Współpraca z redakcją portalu Sestry.eu jest kontynuacją i rozwinięciem idei, jaka przyświecała nam, gdy uruchamialiśmy serwis w języku ukraińskim. Chcemy, by informacje PAP nadal w jak najszerszym zakresie docierały do społeczności ukraińskiej w jej rodzimym języku, a jednocześnie pragniemy wzbogacać nasze autorskie treści wysokiej jakości materiałami portalu” - skomentował Marek Błoński, szef PAP.

Współpraca pomiędzy PAP a Sestry.eu ma polegać na wymianie informacji oraz materiałów analitycznych. Dzięki temu magazyn dla kobiet będzie dostarczać czytelnikom jeszcze więcej wiadomości ważnych zarówno dla ukraińskich, jak i polskich czytelników.

W zamian serwis ukraiński PAP uzyska dostęp do komentarzy czołowych liderów politycznych, pogłębionych analiz, wywiadów i reportaży.

(MAC, 24.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.