Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 24, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejmowa podkomisja w sprawie TVN Style zignorowana przez większość KRRiT. Pełnomocnik TVN: struktura właścicielska zgodna z prawem

Pełnomocnik nadawcy mecenas Mikołaj Sowiński powiedział, że struktura właścicielska TVN jest zgodna z Ustawą o radiofonii i telewizji i prawem europejskim (screen: Sejm.gov.pl)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski oraz członkowie Hanna Karp, Agnieszka Glapiak i Marzena Paczuska nie pojawili się na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw mediów i polityki audiowizualnej, które było poświęcone sprawie rekoncesji TVN Style. W jego trakcie pełnomocnik TVN tłumaczył, że stacja TVN Style powinna otrzymać przedłużenie koncesji.

Pełnomocnik nadawcy mecenas Mikołaj Sowiński odniósł się do zarzutów przewodniczącego KRRiT w sprawie struktury właścicielskiej nadawcy TVN Style. Sowiński stwierdził, że struktura jest zgodna z Ustawą o radiofonii i telewizji i prawem europejskim. Na dowód wymienił m.in. opinie prawne, wyroki polskich sądów i fakt wydania koncesji dla kanałów TVN, w tym już przez Macieja Świrskiego.

- Przy produkcji programów TVN Style pracuje regularnie ok. 200 pracowników i współpracowników. Jeżeli dodamy do tego firmy zewnętrzne, które produkują audycje dla tego programu, to robi się liczba 400 osób - powiedział Mikołaj Sowiński.

Jak dodał, te osoby razem ze swoimi rodzinami nie wiedzą jednak, co będzie po 28 lipca, po wygaśnięciu koncesji. Zaapelował o jej przedłużenie.

Pełnomocnik TVN wspomniał też, że w lutym br. przewodniczący KRRiT stwierdził do protokołu, iż "generalnie uważa, że należy przedłużyć koncesję na program TVN Style".

Obecny tylko prof. Kowalski

Z członków KRRiT na posiedzeniu pojawił się tylko prof. UW Tadeusz Kowalski. - Postępowanie trwa nadzwyczajnie długo i nie ma żadnych merytorycznych powodów przedłużania tego postępowania - powiedział. Jak dodał, stacja spełniła wszystkie warunki. Wspomniał też, że koncesja satelitarna, o której przedłużenie stara się TVN Style, nie jest dobrem rzadkim. Odnosząc się do zarzutów przewodniczącego KRRiT w sprawie struktury właścicielskiej TVN Warner Bros. Discovery powiedział: - Ustawa (o radiofonii i telewizji - przyp. red.) w art. 40a pkt. 5 mówi, że firmy z obszaru EOG nie muszą uzyskiwać zgody na zmiany własności. Nie jest potrzebna też uchwała Krajowej Rady.

Zobacz także: Grand Press Photo 2024. Na scenie mnóstwo gwiazd fotografii. Zobaczcie zdjęcia

Świrski odmówił

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski już wcześniej odmówił uczestnictwa w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw mediów i polityki audiowizualnej. Dodał, że nie pojawi się też na niej nikt z jego upoważnienia.

"Przedmiot posiedzenia określony porządkiem dziennym wykracza poza kompetencje organu władzy ustawodawczej w ramach którego podkomisja funkcjonuje. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (w tym jej Przewodniczący) jest niezależnym od władzy ustawodawczej organem konstytucyjnym o przeznaczonych wyłącznie dla tego organu kompetencjach, w tym m.in. spraw koncesji radiowo-telewizyjnych" - przekazał w piśmie do przewodniczącego podkomisji Macieja Wróbla. I dodał: "Jakiekolwiek próby ingerencji przez komisję Sejmu RP, czy sam Sejm RP w zastrzeżone przez Konstytucję RP oraz ustawę o radiofonii i telewizji dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Przewodniczącego zakresy działalności, stanowią uzurpację władzy ustawodawczej względem uprawnień niezależnego organu konstytucyjnego, a próby przesłuchiwania Przewodniczącego KRRiT na te okoliczności - wywieranie nacisku".

Przewodniczący podkomisji Maciej Wróbel bronił się, że z treści art. 12 Ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że KRRiT podlega kontroli Sejmu, nie ma również przeszkód ustrojowych, by do Krajowej Rady odnieść uprawnienia komisji sejmowych. Przyznał, że podkomisja nie może żądać wyjaśnień od przewodniczącego KRRiT, ale jest forum do dyskusji w kwestiach ważnych społecznie.

Do treści listu Macieja Świrskiego do Macieja Wróbla odniosła się obecna na posiedzeniu Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press. - Wydaje mi się kuriozalnym pisanie przez pana przewodniczącego o próbach wywierania jakiegokolwiek nacisku właśnie na niego, ponieważ wszystkie jego działania, od dnia objęcia urzędu, po pierwsze godzą w powagę tego urzędu, po drugie sprowadzają się do wpływania na wolność mediów w Polsce i tworzenia efektów mrożących.

Zaapelowała też o otwarcie debaty na temat zmian w regulacjach medialnych.

Bez przedłużenia

Przypomnijmy, że Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w czasie środowego posiedzenia nie udało się przedłużyć koncesji dla kanału TVN Style. W głosowaniu przeciw rekoncesji był tylko Maciej Świrski, przy dwóch głosach za i dwóch się wstrzymujących.

Jak podano w komunikacie, zdaniem przewodniczącego KRRiT przyznanie koncesji dla TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa. "Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów" - napisano w komunikacie przewodniczącego KRRiT.

Zarząd TVN odpowiedział na ten komunikat: "Struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości. Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy. Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje" - napisano w oświadczeniu.

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br. O jej przedłużenie na kolejnych 10 lat nadawca wystąpił już w lipcu 2023 roku. Najpierw proces opóźniano z powodu monitoringu programowego, który wykazał, że kanał ma za mało programów publicystycznych i dokumentalnych. Później przewodniczący KRRiT Maciej Świrski stwierdził, że ma wątpliwości co do stacji, ale nie ujawnił jakie.

(MNIE, 24.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.