Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 23, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Głosowanie nad rekoncesją TVN Style bez rozstrzygnięcia, ale przeciw był tylko Świrski

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br. (screen: YouTube/Identerek)

Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w czasie środowego posiedzenia nie udało się przedłużyć koncesji dla kanału TVN Style. W głosowaniu przeciw rekoncesji był tylko Maciej Świrski, przy dwóch głosach za i dwóch się wstrzymujących. 

Jak podano w komunikacie, zdaniem przewodniczącego KRRiT przyznanie koncesji dla TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa. "Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów" - napisano w komunikacie przewodniczącego KRRiT.

Jak przypomniano, zgodnie z art. 35 ust. 3 Ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (według przewodniczącego KRRiT nawet pośrednio) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce.

"Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc. Właściciel akcji w TVN S.A. kontrolujący w 100% tę spółkę, nie jest podmiotem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, gdyż Stany Zjednoczone są krajem spoza EOG" - napisano w komunikacie przewodniczącego KRRiT.

Zdaniem Macieja Świrskiego inwestycja amerykańska w TVN SA nastąpiła bez zezwolenia KRRiT. "Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT jest nieważne z mocy prawa" - napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, Maciej Świrski rozważa złożenie do Sejmu RP wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT w latach 2010-2016, z powodu "poważnego naruszenia polskiego prawa medialnego, poprzez bierne umożliwienie dokonania wspomnianej transakcji".

- Myślę, że w całej sprawie nie chodzi o mnie, ale o znalezienie jakiegoś punktu zaczepienia, aby kolejny raz można było utrudnić życie TVN. Naprawdę zastanawiam się, czym kieruje się Maciej Świrski, działając w ten sposób. Szkodzi przecież nadawcy, a w konsekwencji rynkowi, który potrzebuje obliczalności - mówi "Presserwisowi" Jan Dworak.

Jak dodaje, koncesje dla kanałów TVN Warner Bros. Discovery były przedłużane także za czasów dwóch zdominowanych przez PiS składów KRRiT. - Odbywało się to wprawdzie z problemami, ale ostatecznie koncesje były przedłużane, a przecież podstawy prawne nie zmieniły się. Do tego w przypadku TVN Style chodzi o rekoncesję satelitarną, która nie dotyczy dobra rzadkiego i powinna być przedłużana bez większych problemów - mówi Dworak.

I dodaje: - Przewodniczący Świrski z nieznanych powodów szkodzi też relacjom polsko-amerykańskim, dla których ta sprawa nie jest najważniejsza, ale na pewno nie jest też bez znaczenia, co obserwowaliśmy w przeszłości.

Za przedłużeniem koncesji TVN Style byli prof. UW Tadeusz Kowalski i Marzena Paczuska, a wstrzymały się Hanna Karp i Agnieszka Glapiak.

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br. O jej przedłużenie na kolejnych 10 lat nadawca wystąpił już w lipcu 2023 roku. Najpierw proces opóźniano z powodu monitoringu programowego, który wykazał, że kanał ma za mało programów publicystycznych i dokumentalnych. Później przewodniczący KRRiT Maciej Świrski miał stwierdzić, że ma wątpliwości co do stacji, ale nie ujawnił jakie.

(MNIE, 23.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.