Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 17, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP brakuje pół miliarda na wykup obligacji. "Bank może egzekwować, ale tego nie zrobi"

Bank Gospodarstwa Krajowego mógłby już egzekwować hipoteki nieruchomości należących do TVP (fot. Albert Zawada/PAP)

Telewizja Polska nie ma pieniędzy na wykup obligacji od Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o wartości nominalnej 550 mln zł. – Wyemitowane przez TVP obligacje stały się wymagalne w momencie otwarcia likwidacji tej spółki, a więc 27 grudnia ub.r. BGK mógłby wyegzekwować zabezpieczenie z hipoteki na nieruchomości stanowiące zabezpieczenie umowy, ale najpewniej tego nie zrobi - mówi prof. Katarzyna Bilewska z katedry prawa handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Umowę dotyczącą emisji obligacji Telewizja Polska ma z Bankiem Gospodarstwa Krajowego od 2016 roku. W 2022 roku zawarto aneks zwiększający wartość emisji z 300 mln zł do do 950 mln zł. Na początku grudnia 2023 TVP przeprowadziła jednorazową transakcję, sprzedając BGK obligacje wartości 550 mln zł.

Czytaj też: 10 mln zł sięga suma roszczeń za pomówienia w materiałach TVP. "Kompromitacja”

Zgodnie z umową czas na wykupienie obligacji upłynął 6 maja. Jednak TVP nie ma pieniędzy na wykup obligacji. W ostatnim roku rządów Zjednoczonej Prawicy TVP dostała z budżetu państwa ponad 2,3 mld zł. W tym roku na rekompensaty dla mediów publicznych zarezerwowano ledwie 600 mln zł.

Sytuację finansową publicznego nadawcy dodatkowo pogarsza postawa Macieja Świrskiego, szefa KRRiT, który kwestionuje legalność władz TVP i nie chce jej przekazać 142 mln zł pochodzących z abonamentu.

Czytaj też: Kowalczyk: Nie tylko Szmydt. Inni Polacy też brylują w mediach wschodniej propagandy

- Zwłoka w wykupie obligacji codziennie powiększa wartość wykupu obligacji o odsetki. Odsetki ustawowe wynoszą obecnie 11,25 proc. w skali roku, ale strony mogły w umowie inaczej określić ich wysokość – zauważa prof. Katarzyna Bilewska.

W ocenie prof. Bilewskiej obligacje TVP stały się wymagalne już w ub.r. – Wymagalność wykupu obligacji jest sztywno uregulowana w przepisach prawa – mówi. – Staje się to w momencie rozpoczęcia likwidacji spółki, a więc w przypadku TVP: 27 grudnia 2023 roku. Od tego dnia BGK mógłby żądać wykupu obligacji w trybie postępowania sądowego, a także zrealizować zabezpieczenie w postaci egzekucji hipotek (do 1,42 mld zł – przyp. red.) – dodaje.

Zdaniem prof. Katarzyny Bilewskiej bardziej prawdopodobna jest ścieżka restrukturyzacji tego finansowania i BGK będzie raczej dążył do ugodowego rozwiązania sporu. – Rolą BGK jest wsparcie firm w postaci udzielania finansowania oraz restrukturyzacja zadłużenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że mamy tu do czynienia z państwowym bankiem i spółką skarbu państwa. Jednocześnie, jako podmioty prawa handlowego, mają swobodę w zawieraniu umów i ich aneksowaniu – wskazuje Katarzyna Bilewska.

Jak poinformował nas dział komunikacji korporacyjnej TVP, spółka prowadzi z BGK uzgodnienia dotyczące wykupu obligacji.

(JF, 17.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.