Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 09, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jest wniosek o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego

Wniosek jest podpisywany przez posłów Koalicji Obywatelskiej i koalicji 15 października (screen: YouTube/PolskieRadio24_pl)

Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, poinformował, że w czwartek do parlamentu wpłynął wniosek o postawienie Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przed Trybunałem Stanu.

Jak dodał, wniosek jest podpisywany przez posłów Koalicji Obywatelskiej i tzw. koalicji 15 października.

- Tak naprawdę te zarzuty sprowadzają się do trzech kwestii podstawowych, tzn. absolutnego łamania prawa, ustaw przy niewypłacaniu środków należnych mediom publicznym. Nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych. Ma dawać pieniądze na media publiczne. Tego nie robi i to jest złamanie ustawy. Druga kwestia to jest polityka pana Świrskiego wobec mediów niepaństwowych, prywatnych, które były - co tu dużo mówić - traktowane przez PiS jako wrogie - mówił Sienkiewicz na konferencji prasowej.

W tym kontekście wymienił TVN i Tok FM. - To było rażące naruszenie bezstronności i przekroczenie procedur - stwierdził. I dodał: - Trzecia sprawa to zaniechanie czynności statystycznych, do których pan Świrski jest zobowiązany - powiedział.

Według Sienkiewicza uzasadnienie wniosku to jest 50-stronnicowy akt oskarżenia "wobec działań tego pana, który nigdy nie ukrywał i mówił o sobie, że jest talibem PiS-u". - No to przyszła pora, w której z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał - stwierdził Sienkiewicz.

(MNIE, 09.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.