Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Aleksandra Bielakowska z Reporterów bez Granic deportowana z Hongkongu

Reporterzy bez Granic zamierzają monitorować procesy antydemokratyczne w Hongkongu

Aleksandra Bielakowska zajmująca się rzecznictwem w międzynarodowej organizacji Reporterzy bez Granic została zatrzymana w Hongkongu. Była przesłuchiwana przez sześć godzin, a następnie podjęto decyzję o jej deportacji do Tajwanu. Organizacja nazwała to wydarzenie nowym zagrożeniem dla wolności prasy na terytorium kontrolowanym przez Chiny.

Bielakowska miała dołączyć do dyrektora Biura Azji i Pacyfiku RSF Cedrica Alvianiego i wraz z innymi dziennikarzami monitorować przebieg procesu magnata medialnego Jimmy'ego Lai, założyciela niezależnej, krytycznej wobec komunistycznych władz w Pekinie gazety "Apple Daily" (grozi mu dożywocie).

Aleksandra Bielakowska, była dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej, tłumaczy, że została zatrzymana bez podania wyjaśnień. "Przez bardzo długi czas przeglądali dokumenty, a następnie zadali podstawowe pytania dotyczące celu przyjazdu" - opowiadała.

"Potem trzy razy mnie przeszukali, dwa razy moje rzeczy, raz mnie. Przenosili mnie z pokoju do pokoju. Trwało to w sumie sześć godzin. Na sam koniec dali mi dokumenty do podpisania, powiedzieli, że mam być natychmiastowo deportowana. Na trzykrotnie zadane pytanie o powód, jeden z funkcjonariuszy powiedział: imigracja i od razu mnie odesłali do Tajpej" - wyjaśnia Bielakowska.

Przedstawicielka RSF została następnie deportowana. Doszło do tego zaledwie kilka tygodni po przyjęciu przez Hongkong nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego, znanych jako artykuł 23, dotyczących przestępstw, w tym ingerencji z zagranicy.

Ustawa potencjalnie zaostrza także kontrolę nad zagranicznymi organami i organizacjami politycznymi, poprzez przepisy definiujące "siły zewnętrzne” i zakazujące "ingerencji z zewnątrz”.

Władze Hongkongu i Chin twierdzą, że prawo dotyczące bezpieczeństwa jest konieczne, aby załatać luki w zabezpieczeniach i zapewnić miastu stabilność po masowych protestach prodemokratycznych w 2019 roku. Nie podano żadnego konkretnego powodu wydalenia Bielakowskiej.

RSF poinformowało, że Bielakowska i szef jej biura na region Azji i Pacyfiku Cedric Alviani zamierzają spotkać się z dziennikarzami i dyplomatami oraz monitorować toczący się proces przebywającego od dawna w więzieniu Jimmy'ego Lai.

RSF umieściło Hongkong na 140. miejscu wśród 180 sklasyfikowanych krajów w swoim rocznym światowym indeksie wolności mediów za rok 2023. Jeszcze w 2019 była to 73. pozycja.

(MAC, 11.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.