Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 03, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarka, która relacjonowała procesy Nawalnego, w areszcie za ekstremizm. Grozi jej sześć lat

Antonina Faworska relacjonowała procesy Aleksieja Nawalnego przez kilka lat (screen: YouTube/Associated Press)

Rosyjska dziennikarka Antonina Faworska, która jako ostatnia nagrała wystąpienie Aleksieja Nawalnego (dzień przed jego śmiercią) z sali sądowej, została oskarżona o ekstremizm i osadzona w areszcie na dwa miesiące.

Moskiewski sąd formalnie oskarżył Faworską o udział w działalności Fundacji Antykorupcyjnej Aleksieja Nawalnego – fundacji, która w 2021 roku została uznana za ekstremistyczną. Dziennikarce grozi nawet do sześciu lat więzienia.

Zemsta za artykuł o torturowaniu Nawalnego

Antonina Faworska relacjonowała procesy Aleksieja Nawalnego przez kilka lat. Rosyjskie władze zarzucają jej, że publikowała posty w mediach społecznościowych opozycjonisty. Tym oskarżeniom zaprzecza jednak rzeczniczka Nawalnego – Kira Jarmysz. W jej ocenie rosyjskie władze wzięły na cel Faworską za jej pracę dziennikarską.

Czytaj też: Poczobut od trzech lat za kratami. Do ostatnich chwil relacjonował wydarzenia na Białorusi

Dziennikarka została początkowo zatrzymana 17 marca po złożeniu kwiatów na grobie Nawalnego. Spędziła 10 dni w areszcie za nieposłuszeństwo wobec rozkazów policji. Mieszkanie Faworskiej oraz jej rodziców zostało następnie przeszukane.

Jak podaje Moscow Times, dziennikarka, związana z niezależnym serwisem Sotavision, obszernie relacjonowała także pogrzeb Nawalnego w Moskwie, zanim została zatrzymana w kawiarni w wyniku anonimowego donosu. Zatrzymano także współpracowników Faworskiej.

Prokuratorzy twierdzą, że Faworska opublikowała w mediach społecznościowych materiały zakazane w Rosji – podaje AFP. Z raportu wynika, że przed sądem oświadczyła, iż sprawa jest zemstą za artykuł, który napisała o tym, jak Nawalny był torturowany w więzieniu.

Czytaj też: Trolle nie są lege artis. Rzecz o serwisie prawnym, który jest antyukraińską propagandą

(MAC, 03.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.