Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Piotr Nisztor mijał się z prawdą w zeznaniach o zatrudnieniu żony i ojca w spółkach Orlenu

Ujawniony przez Onet zapis rozmowy Nisztora z Obajtkiem wskazywał, że ten pierwszy zabiegał o zatrudnienie żony i ojca (screen: YouTube/TVP Info)

W poniedziałek rano Grzegorz Jakubowski, były dziennikarz "Gazety Finansowej", złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o krzywoprzysięstwie Piotra Nisztora, który zaprzecza doniesieniom Onetu, iż jego żona i ojciec zostali zatrudnieni w spółkach Orlenu. Nagrania ujawnione przez Onet wykazały, że mijał się z prawdą. Następnie podobne zawiadomienie złożył w sprawie byłego prezesa Orlenu – Daniela Obajtka.

Nisztor oskarżał Jakubowskiego prywatnie z art. 212 o pomówienie, dotyczące m.in. rzekomej współpracy Nisztora z CBA. Nisztor (były współpracownik TVP i telewizji Republika, obecnie dziennikarz "Gazety Polskiej"), zeznawał w maju 2023 r. w sądzie pod przysięgą i w trakcie tych zeznań zaprzeczył, że załatwiał osobom z rodziny pracę w Orlenie.

Grzegorz Jakubowski: "Nisztor składał fałszywe zeznania"

Wczoraj Jakubowski w zawiadomieniu w Prokuraturze Okręgowej stwierdził:

"Oskarżyciel prywatny Piotr Nisztor zeznał:
1. »Mój ojciec Zdzisław Nisztor należał przez lata do grona najbardziej zaufanych doradców i współpracowników prezesa Lotosu, P. Olechnowicza (…) Jego doświadczenie było tak duże, że trudno jest mi zrozumieć abym ja w 2010 r. czy później miał w jakikolwiek sposób pomagać mu w karierze, skoro radził sobie doskonale« (k. 648).
2. »W żaden sposób nie wykorzystywałem mojej pracy do załatwienia jej (żonie Aleksandrze – przyp. red.) pracy. Oprócz tego w artykule znajduje się informacja jakobym miał załatwić poprzez narzędzia mojej pracy dziennikarskiej pracę dla ojca. Ja nie wykorzystywałem mojej pracy do załatwiania dobrze płatnych stanowisk rodzinie czy komukolwiek innemu« (k. 656)".

Czytaj też: Gorące wyznania. Wybór pięknych słów, jakimi Nisztor obdarzał Obajtka, swego dobrodzieja

Jakubowski w prokuraturze ocenił: "Tymczasem w świetle upublicznionej przez portal Onet.pl w dniu 14 marca 2024 roku rozmowy Daniela Obajtka i Piotra Nisztora z czerwca 2018 należy stwierdzić, iż Piotr Nisztor składał fałszywe zeznania w zakresie twierdzeń opisanych w pkt 1-2 powyżej, gdyż rozmowa dotyczyła zatrudnienia w – kierowanej przez Prezesa Zarządu Daniela Obajtka – Grupie Orlen – żony oraz ojca Piotra Nisztora, tj. Aleksandry Dołhan oraz Zdzisława Nisztora" – dowodzi Jakubowski.

Press

W sprawie zeznawał również Daniel Obajtek. On też złożył zeznania sprzeczne z zapisami podsłuchów CBA (fot. archiwum prywatne)

Ujawniony przez Onet zapis rozmowy Nisztora z Obajtkiem wskazywał, że Piotr Nisztor zabiegał o zatrudnienie żony i ojca. Nagrania z podsłuchu dokonało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na wątek sprzeczności zapisu z zaprotokołowanymi zeznaniami Nisztora odebranymi pod przysięgą zwrócili uwagę w mediach społecznościowych m.in. Jacek Harłukowicz z Onetu, Krzysztof Boczek z OKO.press i Jan Piński z Wieści24.pl.

Zdaniem Jakubowskiego podobnie sprzeczne z faktami zeznania złożył jako świadek Daniel Obajtek – do niedawna prezes grupy Orlen. Za złożenie fałszywych zeznań grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Czytaj też: Lista dziennikarzy, którzy odwiedzali Orlen. Nisztor 72 razy, potem Benbenek i Karnowscy

(PAR, 19.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.