Dział: INTERNET

Dodano: Luty 28, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Awaria Telegrama w Rosji. Służby testują social media przed wyborami prezydenckimi

Telegram się zepsuł "z niewyjaśnionych przyczyn", ale służby testują media społecznościowe, by w odpowiednim momencie nic ich nie zaskoczyło (fot. Wikimedia Commons)

Telegram, najpopularniejsza aplikacja do przesyłania wiadomości używana w Rosji, uległ kilkugodzinnej awarii. Służby bezpieczeństwa przeprowadzały we wtorek testy warunków skrajnych zasobów internetowych w celu wyeliminowania ewentualnych luk w zabezpieczeniach - stwierdził Roskomnadzor, regulator tamtejszego rynku.

W przyszłym miesiącu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie, które najpewniej ponownie wygra Władimir Putin. Po awarii Telegrama zablokowane od miesięcy aplikacje społecznościowe, takie jak Instagram i Facebook, na krótko znowu stały się w Rosji dostępne.

Centrum monitorowania rosyjskiej sieci łączności publicznej poinformowało we wtorek, że jego specjaliści odnotowali "dużą awarię” Telegrama, bez podania przyczyny. 

"Działanie komunikatora Telegram i szeregu innych usług w Rosji jest już przywracane” - oznajmiło rosyjskie ministerstwo cyfryzacji w oświadczeniu dodając, że awarie aplikacji zdarzały się również poza Rosją.

Andriej Swincow, zastępca przewodniczącego parlamentarnej komisji Dumy Państwowej ds. polityki informacyjnej, powiedział Gazeta.ru, że przerwy w dostawie prądu wynikały z prac przedwyborczych. "Awarie te wynikają z faktu, że w przededniu wyborów prezydenckich nasze służby specjalne sprawdzają na terenie Rosji sprawność wszystkich systemów związanych z internetem i infrastrukturą cyberbezpieczeństwa” - cytuje Swincowa gazeta.

"Dostęp do zablokowanych witryn, zasobów i sieci społecznościowych zostanie ponownie ograniczony” - dodał Swincow. Korespondenci agencji Reutera w Moskwie odnotowali awarie Telegramu, a także YouTube i Vkontakte.

Moskwa od dawna dąży do ulepszenia swojej krajowej infrastruktury internetowej, zwanej Runetem, a nawet odłącza się od globalnego internetu na potrzeby testów.
Anton Gorełkin, inny członek tej samej komisji parlamentarnej, w której zasiada Swincow, powiedział, że nie jest jasne, co było przyczyną awarii Telegramu, ale zrzucanie winy na państwo rosyjskie jest błędem.

(MAC, 28.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.