Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 09, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oscary dostaną nową kategorię nagród - dla twórców castingu

Oscary mają obecnie 23 kategorie, za dwa lata będą znów miały 24 (fot. Pixabay.com)

Rada Gubernatorów Akademii Sztuki i Nauki Filmowej ogłosiła utworzenie nowej kategorii nagród Oscara - za najlepszy casting, czyli dla twórców najlepszej obsady aktorskiej w filmie. Po raz pierwszy ta kategoria pojawi się podczas ogłoszenia nominacji dla filmów, których premiery odbędą się w 2025 roku. Będzie to 98. edycja. Obecna - 96. - jest zaplanowana na 10 marca br. (w Polsce z niedzieli 10 na poniedziałek 11 marca).

To pierwsza nowa kategoria stworzona przez Akademię od 2001 roku, kiedy dołączono nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego. Oddział Dyrektorów Castingów powstał w lipcu 2013 roku i liczy blisko 160 członków.

"Kierownicy castingu odgrywają zasadniczą rolę w kręceniu filmów, a w miarę rozwoju Akademii z dumą dodajemy obsadę do dyscyplin, które uznajemy i celebrujemy. Gratulujemy członkom oddziału dyrektorów castingów tego ekscytującego kamienia milowego oraz ich zaangażowania i pracowitości podczas całego procesu” - powiedzieli dyrektor generalny Akademii Bill Kramer i prezeska Akademii Janet Yang.

Zasady kategorii dotyczące kwalifikacji i głosowania w sprawie nagrody inauguracyjnej zostaną ogłoszone w kwietniu 2025 roku wraz z pełnym regulaminem 98. ceremonii wręczenia Oscarów. Szczegóły wręczenia nagrody zostaną ustalone w przyszłości przez Radę Gubernatorów Akademii i jej kierownictwo administracyjne. Walka o uznanie reżyserów castingów sięga końca lat 90., kiedy to zaczęto gorąco zabiegać o dodanie ich do ceremonii. Nie zyskała ona jednak wówczas szerokiego poparcia i nie doczekała się realizacji.

W zeszłym roku reżyser "John Wick 4” Chad Stahelski mówił o dyskusjach toczących się w Akademii na temat dodania kategorii kaskaderskiej, która cieszy się znaczącym poparciem w Hollywood.

Od ceremonii w roku 2026 Oscary mają liczyć ponownie 24 kategorie. Tyle było do 2020 roku, kiedy Najlepszy Dźwięk połączono z Najlepszym Montażem Dźwięku w jedną kategorię.

(MAC, 09.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.