Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 07, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Edward Kozak, legenda TVP Katowice. Zmarł w wieku 77 lat

Edward Kozak zagrał m.in. w komedii Janusza Kidawy "Sprawa się rypła" (screen: YouTube)

W wieku 77 lat zmarł Edward Kozak, dziennikarz, prezenter, reportażysta i były redaktor naczelny TVP Katowice. Wiadomość o jego śmierci podało pismo "Info&Tips", z którym był związany w ostatnich latach.

Edward Kozak był absolwentem polonistyki, reżyserii filmowej i dziennikarstwa. Do lat 90. był związany z oddziałem TVP w Katowicach. To tam stworzył i prowadził w latach 80. XX wieku pierwszą polską telewizję śniadaniową z prawdziwego zdarzenia – emitowane w soboty przed południem pasmo rozrywkowo-informacyjne.

Kręcił też reportaże. Najgłośniejszym był "Wampir" – wywiad z Joachimem Knychałą, seryjnym zabójcą kobiet, zwanym wampirem ze Śląska. Efektem rozmowy była książka "Pamiętnik wampira – szczera rozmowa ze śląskim wampirem". W dostępnym online archiwum cyfrowym TVP można zobaczyć również jego film "Niesłychanie pechowy człowiek". Zagrał też reportera telewizyjnego w komedii Janusza Kidawy "Sprawa się rypła".

Po rozstaniu z TVP prowadził klub dyskotekowy w Tychach. Potem wiązał się z różnymi mediami, ostatnio z polskim tygodnikiem wydawanym w Niemczech "Info&Tips". To właśnie redakcja tygodnika poinformowała w poniedziałek wieczorem o jego śmierci.

(PAR, 07.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.