Szef KRRiT uznał działania likwidatorów za bezprawne. Prof. Kowalski: "Ujmuje powagi"
Maciej Świrski napisał w oświadczeniu, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznaje rażącą niezgodność z prawem oraz bezskuteczność uchwał podjętych przez Bartłomieja Sienkiewicza (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wydał oświadczenie, w którym wezwał do ignorowania działań likwidatorów mediów publicznych, uznając je za bezskuteczne. Według prof. Tadeusza Kowalskiego, członka Krajowej Rady, szef KRRiT nie ma żadnych kompetencji do uznania działań ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wyznaczającego likwidatorów, za bezprawne.
Maciej Świrski napisał w oświadczeniu, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznaje rażącą niezgodność z prawem oraz bezskuteczność uchwał podjętych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie postawienia w stan likwidacji spółek mediów publicznych.
Szef KRRiT nie uznaje likwidatorów
Jego zdaniem "osoby podające się za likwidatorów" TVP, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia czynią to na swoją odpowiedzialność.
Czytaj też: W KRRiT jest kolejna skarga na TV Republika. Porównano imigrantów do odpadów
"Wszelkie ich działania, zarządzenia, wnioski i prośby kierowane do pracowników, zarządców spółek mediów publicznych, czy osób trzecich w ramach tej uzurpacji, winny być ignorowane jako pochodzące od osób nieuprawnionych" – napisał Świrski.
Według szefa KRRiT działania likwidatorów nie wywołują skutków prawnych, również w zakresie powoływania pełnomocników, podpisywania umów czy negocjowania wynagrodzeń.
"Wszelkie czynności podejmowane na skutek działań osób nieuprawnionych, będą dotknięte wadą prawną, a działalność osób, działających w imieniu lub z upoważnienia tzw. »likwidatorów« będą podlegały stosownej kontroli" – stwierdził Świrski.
Prof. Kowalski: "Wprowadzanie w błąd"
Innego zdania jest prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT, który przypomniał, że kompetencje do uznania działań ministra kultury i dziedzictwa narodowego za bezprawne ma jedynie niezawisły sąd. "Nie ma takich kompetencji ani Przewodniczący KRRiT, ani żaden z pozostałych trzech członków KRRiT, w imieniu których po raz kolejny przewodniczący się wypowiada" – zaznaczył prof. Kowalski.
Czytaj też: Koniec ery Krzysztofa Skowrońskiego w SDP. Członkowie stowarzyszenia chcą zmian, ale głębszych
Jak dodał, działania przewodniczącego KRRiT jednoznacznie przesądzające o niezgodności z prawem decyzji podejmowanych przez inny organ państwa nie służą powadze urzędu, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
"Wprowadzają w błąd odbiorców i tym samym przyczyniają się do budowania niepotrzebnego zamieszania w spółkach mediów publicznych, które właśnie dzięki działaniom właściciela mają szansę na restrukturyzację i powrót do rzetelnego wykonywania określonych w ustawie o radiofonii i telewizji powinności oraz uczciwego zarządzania publicznymi środkami" – napisał prof. Kowalski.
Likwidatorem TVP jest Daniel Gorgosz, Polskiego Radia – Paweł Majcher, Polskiej Agencji Prasowej – Marek Błoński, a rozgłośni regionalnych – Paweł Kusak.
Czytaj też: Dorota Gawryluk rzadziej w "Wydarzeniach" Polsatu. "Próba dostosowania się"
(MNIE, 08.01.2024)