Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 07, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Iga Świątek po raz drugi wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego"

Igi Świątek jak zwykle na uroczystości nie było. Najlepsza tenisistka świata gra teraz w Australii (fot. materiały prasowe)

Iga Świątek została Sportowcem 2023 Roku w 89. edycji Plebiscytu "Przeglądu Sportowego". Uroczysta gala odbyła się w sobotę w Warszawie. Drugie miejsce, tak jak przed rokiem, zajął żużlowiec Bartosz Zmarzlik, a trzecie siatkarz Aleksander Śliwka. Transmisję przeprowadziły Polsat i Polsat Sport.

Tym razem nie było mowy o tym, że popularność piłki nożnej przyćmi inne dokonania polskich sportowców. Gwiazda Roberta Lewandowskiego (trzykrotnego zwycięzcy) mocno przygasła, nie było go nawet w czołowej dziesiątce. Stało się jasne, że o palmę pierwszeństwa mogą powalczyć tylko Iga Świątek oraz Bartosz Zmarzlik, który w tym roku po raz czwarty został indywidualnym mistrzem świata na żużlu.

Po raz drugi z rzędu Plebiscyt wygrała Iga Świątek. W tym roku po raz trzeci (drugi raz z rzędu) zwyciężyła w wielkoszlemowym Roland Garros. Kiedy utraciła po wielu tygodniach miano najlepszej tenisistki świata, rozbiła wszystkie rywalki w podsumowującym sezon turnieju Masters. I odzyskała pierwsze miejsce w światowym rankingu.

W przeciwieństwie do poprzedniego roku nikt nie dziękował za wsparcie prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi (dziękowano po prostu firmie Orlen - za wszechstronny sponsoring sportu), najczęściej wymienianej postaci tamtej gali. Obecny minister sportu Sławomir Nitras uhonorował Superczempionem byłego kapitana reprezentacji piłkarskiej Jakuba Błaszczykowskiego.

Przebojem okazał się występ byłego mistrza olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim Zbigniewa Bródki, który nagrodę za dziewiątą lokatę w Plebiscycie wręczył drużynowym mistrzyniom świata "we florecie, a konkretnie w szpadzie".

Doceniono zmarłych w tym roku, ale i w latach ubiegłych. W tym zmarłego 22 września ubiegłego roku w wieku 94 lat dziennikarza Tadeusza Olszańskiego, nagrodzonego medalem 100-lecia Polskiego Związku Olimpijskiego.

Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego "Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego.

Wśród zwycięzców Plebiscytu przez lata znaleźli się legendarni polscy sportowcy – Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, także Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek oraz współcześni herosi na czele z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Robertem Lewandowskim, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem i Bartoszem Zmarzlikiem.

Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie. Rok wcześniej (w 1925) szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet” zaczął przyznawać nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi roku w swoim kraju.

Wyniki Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski 2023:

1. Iga Świątek (tenis)
2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
3. Aleksander Śliwka (siatkówka)
4. Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka)
5. Piotr Żyła (skoki narciarskie)
6. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka) 
7. Hubert Hurkacz (tenis)
8. Martyna Klatt, Helena Wiśniewska (kajakarstwo) 
9. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska, Ewa Trzebińska (szermierka)
10. Adrian Meronk (golf)

Trener Roku: Nikola Grbić

Drużyna Roku: reprezentacja Polski siatkarzy

Wydarzenie Sportowe Roku: Diamentowa Liga - Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Sport bez Barier: Witold Skupień

Nadzieja Olimpijska 2024: Adrianna Kąkol

Superczempion: Jakub Błaszczykowski

Stypendia Ministra Sportu i Turystyki: Iwona Wójcik-Pietruszka, Jan szturc, Wojciech Szukiel

Mecenas Sportu Dzieci i Młodzieży: Orlen

(MAC, 07.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.