Łopiński za Matyszkowicza. PiS powołał nowe władze TVP, choć prezesem jest Tomasz Sygut
Rada nadzorcza TVP, którą kilka dni temu odwołał minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, wciąż pracuje - co więcej, właśnie powołała nowego prezesa TVP Macieja Łopińskiego. Tym samym odwołano Mateusza Matyszkowicza. Nowe władze TVP z Tomaszem Sygutem na czele uznają ten ruch za absurdalny. Minister kultury stwierdził, że to postępowanie jest "nieważne z mocy prawa".
"24 grudnia br., na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. nr 148/X/2023 zostałem delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji" — czytamy w liście Macieja Łopińskiego, jaki został opublikował w mediach społecznościowych.
Czytaj też: Niewielki protest pod TVP i PAP. W okupowanej siedzibie wigilia z Błaszczakiem
Łopiński pisze: "20 grudnia br. doszło do próby nielegalnego przejęcia władzy w Spółce. Odebrano Widzom ich Telewizję, przejęto kontrolę nad kilkoma jednostkami organizacyjnymi TVP. łamiąc prawo wyłączono sygnał kilku anten, w tym TVP Info, TVP3 i TVP World oraz zamknięto portal tvp.info".
"Atak na TVP został przeprowadzony z użyciem siły, wyrzucano pracowników, blokowano im wstęp do budynków oraz wykonywanie swojej pracy. Złamano Konstytucję RP, postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, przepisy Ustawy o Radiofonii i Telewizji, Ustawy o Radzie Mediów Narodowych, Prawo Prasowe oraz wewnętrzne regulacje Spółki. Wprowadzono chaos, pracownicy są zdezorientowani, a Telewizja Polska każdego dnia narażana jest na ogromne straty finansowe. Wyraźny spadek udziałów jest faktem. Korzystają na tym media prywatne, a tracą Widzowie - stwierdził Łopiński.
I dalej: "Atak na TVP nosi wszelkie znamiona skoordynowanej operacji, mającej na celu nielegalne przejęcie mediów publicznych w Polsce. Oświadczam stanowczo, że wszelkie działania uzurpatorskiej władzy przeciwko kilkuset pracownikom i współpracownikom TVP, w tym zwolnienia z pracy, zwolnienia ze świadczenia pracy, pozbawianie dostępu do stanowisk pracy, straszenie oraz sankcje dyscyplinarne są nielegalne, a osoby zaangażowane w ten proceder poniosą przewidziane prawem konsekwencje. Informuję przy tym, że struktura Spółki jest taka jak w dniu 19 grudnia br., dotyczy to zarówno stanu zatrudnienia pracowników i współpracowników, jak i obsady stanowisk menadżerskich.
Nowe władze Telewizji Polskiej, które powołał nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, poinformowały: "Uprzejmie informuję, że Rada Nadzorcza TVP S.A. nie powierzała funkcji p.o. prezesa zarządu Panu Ministrowi Maciejowi Łopińskiemu. Jedynym, aktualnym prezesem TVP S.A. jest Pan Redaktor Tomasz Sygut" - napisał na platformie X Piotr Zemła, szef nowej rady nadzorczej TVP.
Uprzejmie informuję, że Rada Nadzorcza TVP S.A. nie powierzała funkcji p.o. prezesa zarządu Panu Ministrowi Maciejowi Łopińskiemu.
— Piotr Zemła (@Piotr_Zemla) December 25, 2023
Jedynym, aktualnym prezesem TVP S.A. jest Pan Redaktor Tomasz Sygut.
Minister kultury oświadczył z kolei, że reprezentuje „właściciela 100% akcji w spółce Telewizja Polska S.A".
A następnie: „Oświadczam, że w związku z odwołaniem w dniu 19 grudnia 2023 r. przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki ("WZA") poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki oraz powołaniem w tym dniu przez WZA nowej Rady Nadzorczej Spółki, wszelkie czynności odwołanej przez WZA Rady Nadzorczej są nieważne z mocy prawa".
Maciej Łopiński to były minister w Kancelarii Prezydenta RP (w latach 2005–2010 za prezydentury Lecha Kaczyńskiego i 2015–2016 za kadencji Andrzeja Dudy).
W PRL Łopiński był dziennikarzem „Głosu Wybrzeża” i tygodnika „Czas”, w stanie wojennym redagował „Solidarność – Pismo Regionu Gdańskiego”, pisał też do tytułów emigracyjnych: „Kultury”, „Zeszytów Historycznych” i „Kontaktu”. W latach 1989-1991 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Gdańskiego”, później był m.in. wiceprezesem spółki Prasa Bałtycka. Był też posłem PiS.
(MAT, 25.12.2023)