Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Minister kultury odwołał władze mediów publicznych. TVP, Polskie Radio i PAP

Jak podano w komunikacie, minister jest organem wykonującym uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w spółkach (fot. Piotr Molęcki/East News)

Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.

Minister powołał nowe rady nadzorcze, które z kolei powołały nowe zarządy spółek.

Na czele TVP stał Mateusz Matyszkowicz, Polskiego Radia - Agnieszka Kamińska, a PAP - Wojciech Surmacz.

Jak podano w komunikacie, minister jest organem wykonującym uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w spółkach.

Czytaj też: TVP Info przerwał emisję. Zamiast sygnał TVP 1 z serialem

"Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy przez właściciela spółek, reprezentowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji.

"Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek" - napisano.

(MNIE, 20.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.