Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes TVP powołał prokurenta, by przeszkodzić Sienkiewiczowi w zmianach w spółce

Mateusz Matyszkowicz stanowisko prezesa TVP objął 5 września. Zastąpił Jacka Kurskiego (fot. Wikimedia Commons)

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powołał w środę prokurenta. Prokurenta nie może zawiesić nowy minister kultury. Może zawiesić Matyszkowicza. Ale wtedy spółką zarządzałby właśnie prokurent wskazany przez obecnego szefa TVP - podaje serwis Wyborcza.pl.

Prokurentem został Przemysław Herburt, dyrektor biura spraw korporacyjnych TVP i szef Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych.

Powołanie prokurenta nie uniemożliwi uzdrowienia TVP, ale może nieco opóźnić. Być może znów aktualny stanie się scenariusz likwidacji spółki, jeśli nie uda się zawiesić dotychczasowego kierownictwa TVP wskazanego przez PiS

Agnieszka Kublik, autorka informacji w Wyborcza.pl. zauważa "prokurent zarządzałby spółką i powołałby nowych szefów, w tym np. od programów informacyjnych i publicystycznych".

Posłowie PO, których zapytaliśmy o ten ruch, o sprawie dowiedzieli się od nas. Zapewniają, że propaganda w TVP zostanie zlikwidowana.

Prawniczka, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, Katarzyna Bilewska wytłumaczyła na Twitterze: "Prokura udzielona P. Herburtowi przez obecny zarząd Telewizji Polskiej wygaśnie z mocy prawa w sytuacji, gdy sąd rejestrowy powoła dla TVP kuratora (art. 109 (7) par. 3(1) KC)"

(MAT, 13.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.