Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Portrety polskich piłkarzy w czwartym tomie "Remanentu" Jerzego Chromika

"To raczej malowane słowem portrety, fragmenty życiorysów piłkarzy, ale przede wszystkim myślących jednostek. Z własnym zdaniem o rodzinie, sporcie i kraju, w którym przyszło im żyć, a czasami nawet z niego uciec" – zachęca do książki jej autor Jerzy Chromik (fot. materiały prasowe)

Nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się czwarty tom "Remanentu" Jerzego Chromika. Ma podtytuł "Portrety na polu karnym" – taki tytuł miał cykl tego dziennikarza publikowany w tygodniku "Sportowiec".

Na czwarty tom "Remanentu" składają się rozmowy ze znanymi przed laty polskimi piłkarzami. Wywiady pokazują, jakimi byli nie tylko na boisku, ale też poza nim, o czym myśleli, co kierowało ich karierą, jakie mieli zdanie o rodzinie, sporcie i kraju. To ponadczasowe autoportrety m.in. Cezarego Kucharskiego, Mirosława Okońskiego, Marka Ostrowskiego, Waldemara Prusika, Andrzeja Rudego, Ryszarda Tarasiewicza i Krzysztofa Warzychy.

Czytaj też: 162 dziennikarzy i fotoreporterów podziękowało byłemu rzecznikowi polskiej kadry piłkarskiej

Jerzy Chromik z Wydawnictwem SQN jest umówiony na pięć tomów "Remanentu" – pierwszy ukazał się w 2021 roku, a piąty ma wyjść za rok. Ponieważ dobrze sprzedają się kolejne dodruki dotychczasowych wydań, trwają rozmowy o części szóstej.

Pierwszy tom "Remanentu" to wybór najlepszych tekstów Chromika o polskiej piłce, publikowanych głównie w tygodniku "Sportowiec". Druga część z podtytułem "Kalendarze Kazimierza Górskiego" ukazała się w 101. rocznicę urodzin legendarnego trenera, a trzecia, traktująca o korupcji i dopingu w naszym futbolu, jest na rynku od jesieni ub.r.

Jerzy Chromik publikował w "Sportowcu", "Meczu", "Przeglądzie Sportowym", "Expressie Wieczornym" i serwisie Sport.tvp.pl. Od połowy lat 80. ubiegłego wieku pisał m.in. o oszustwach w polskiej piłce nożnej. W efekcie reżyser Janusz Zaorski zaprosił go do współpracy przy "Piłkarskim pokerze" (1989). W scenariuszu filmu znalazły się sfabularyzowane fakty m.in. z reportaży Chromika.

Czytaj też: Tomasz Sygut wymieniany jako nowy szef informacji w TVP. Jego koledzy są zdziwieni

(GK, 11.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.