Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Listopad 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

5G Ultra. Rewolucja w mobilności

Plus już od ponad trzech lat jest liderem technologii 5G w Polsce, co potwierdzają niezależne rankingi. Teraz, dzięki 5G Ultra, umocnił jeszcze bardziej tę pozycję

Opłacenie zapomnianego rachunku, spotkanie wideo z zagranicznymi przyjaciółmi, wieczór z wciągającym serialem i wiele innych rzeczy zapewnia nam dostęp do internetu. Najlepiej gdy jest on bardzo szybki i niezawodny – tak jak ten w technologii 5G. Jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce standard ten udostępniła w maju 2020 roku sieć Plus.

Dziś dzięki blisko 3,5 tys. stacji bazowych w zasięgu 5G Plusa znajduje się 20 mln mieszkańców Polski. Z tej najszybszej sieci korzystać mogą wszyscy klienci Plusa, o ile tylko znajdują się w jej zasięgu oraz posiadają urządzenia przystosowane do korzystania z 5G. Technologia 5G Ultra to kolejne udoskonalenie wdrożone przez Plusa. Z dostępu do mobilnego internetu o prędkości światłowodu może korzystać już 4,2 mln osób mieszkających w Polsce.

MOBILNOŚĆ NA CO DZIEŃ

Plus stale podnosi jakość oferowanego internetu mobilnego, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Jak bowiem pokazało badanie CBOS „Korzystanie z internetu w 2022 roku”, już 96 proc. internautów do dostępu do sieci wykorzystuje urządzenia mobilne.

Polacy potrzebują internetu coraz częściej, by móc pracować – zdalnie lub w terenie. W 2020 roku, wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, powszechne stało się wykorzystanie mobilnego internetu do wykonywania zadań służbowych. Umożliwia to bowiem efektywne zagospodarowanie czasu podczas przemieszczania się, w trakcie przerw w spotkaniach i naradach, a nawet posiłków.

Mobilny internet sprawdza się również na co dzień do załatwiania spraw prywatnych i zarządzania małymi firmami. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego 56 proc. Polaków korzysta z bankowości elektronicznej, liczbę użytkowników mobilnych aplikacji bankowych Związek Banków Polskich oblicza na 16,5 mln osób, a tych, którzy bankują tylko na smartfonach – na 10 mln. Ponadto Polacy w internecie kupują i sprzedają – według wspomnianego badania CBOS w ub.r. zakupy online robiło 61 proc. internautów. Coraz częściej wszystko to dzieje się w sieci mobilnej: jak wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia przy współpracy z Mokka, opublikowanego w sierpniu tego roku, już co drugi internauta robiący zakupy online wykorzystuje do tego urządzenia mobilne, a co piąty – wyłącznie telefon. Badanie CBOS pokazało też, że aż 57 proc. konsumujących internet ogląda w nim telewizję lub materiały wideo – filmy, seriale itp. Z kolei 36 proc. użytkowników sieci – głównie ci młodsi – ogląda treści wideo udostępniane na żywo przez innych internautów. A z badania Nielsena przeprowadzonego w grudniu 2022 roku wynika, że 43 proc. osób korzystających ze streamingu (Disney+, Polsat Box Go czy inne platformy VOD) używało w tym celu smartfona.

INWESTYCJE W JAKOŚĆ

Plus mocno zainwestował w upowszechnienie standardu 5G, ponieważ pozwala on istotnie podnieść jakość świadczonych usług i komfort użytkowników. Według raportu serwisu SpeedTest.pl za 2022 rok prędkość pobierania danych w sieci 5G Plusa wynosiła 142,4 Mb/s. Dzięki rozwojowi internetu 5G Plus stał się liderem rankingu prędkości nie tylko w tej technologii, ale także całościowego internetu mobilnego.

Plus umocnił się w 5G także w kolejnych miesiącach – jak obliczono na podstawie 9,5 mln testów na SpeedTest.pl, w drugim kwartale br. jego internet 5G miał prędkość 138,3 Mb/s, a średnia dla wszystkich trzech standardów internetu mobilnego tego operatora wyniosła blisko 52 Mb/s.

Silną pozycję Plusa w kategorii dostawców mobilnego internetu potwierdzają też inne rankingi. Jak podał np. serwis Rfbenchmark.pl, w lipcu br. szybkość pobierania danych w sieci 5G operatora wyniosła 146,2 Mb/s, co pozwoliło mu zostawić konkurencję daleko w tyle. W kolejnym miesiącu prędkość ta wyniosła 140,9 Mb/s, co ponownie zapewniło Plusowi miejsce lidera.

Press

DOSTĘP DO KOMFORTU

Taka prędkość połączona z niezawodnością, które zapewnia standard 5G, przekłada się na większy komfort korzystania z internetu na urządzeniach mobilnych przez użytkowników sieci. Oznacza to niezakłóconą pracę zdalną z niemal każdego miejsca w kraju, nawet jeśli wymaga ona przesyłania dużych paczek danych – ich ściąganie następuje kilkukrotnie szybciej niż w przypadku starszych technologii. Umożliwia zdalną naukę nieograniczającą się jedynie do wykładów oglądanych na monitorze, ale obejmującą również prezentowanie infografik i wideo oraz interaktywność. Dzięki temu, że internet mobilny dostępny w standardzie 5G nie wiąże się z opóźnieniami ani z wieszaniem się przesyłu, bardziej komfortowe jest również korzystanie z rozrywki – oglądanie transmisji rozgrywek sportowych i wydarzeń kulturalnych, treści udostępnianych przez stacje telewizyjne i platformy streamingowe, granie w rozbudowane gry wideo, także te udostępniane w chmurze. Ponadto standard 5G umożliwia jednoczesne korzystanie z dostępu do internetu większej niż dotychczas liczby urządzeń.

KOLEJNY KROK

Po tym, jak standard 5G stał się powszechnie i bezpłatnie dostępny dla wszystkich klientów Plusa, sieć uruchomiła (w czerwcu br.) kolejne, pionierskie rozwiązanie: 5G Ultra zapewniające przesył danych w jakości porównywalnej z tą, którą zapewnia światłowód. Było to możliwe dzięki agregacji trzech pasm – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz).

Taka prędkość przesyłu danych za pośrednictwem urządzeń mobilnych to prawdziwa rewolucja w Polsce. Standard 5G Ultra zapewnia komfort korzystania z internetu podobny do światłowodu dostępnego w domu czy biurze. To jeszcze wyższa jakość usług i korzystania z zasobów, a także możliwości sieci.

Od uruchomienia 5G Ultra w czerwcu br. do tej pory standard ten obsługuje już blisko 700 stacji bazowych, dzięki czemu korzystać z niego może już ponad 4,2 mln mieszkańców 171 dużych miast i mniejszych miejscowości. Plus chce, aby jak najszybciej stał się on powszechnie dostępny.

KOMPLETNA OFERTA

Mobilny internet 5G i 5G Ultra to część oferty Plusa dla użytkowników sieci i klientów telefonii komórkowej. Warto wiedzieć, że Plus oferuje nie tylko internet mobilny, ale także ultraszybki internet światłowodowy, z którego korzysta już ok. 5,4 mln domów i mieszkań, czyli blisko 13 mln mieszkańców Polski. A przecież to dzięki niezawodnemu łączu internetowemu mamy dostęp do popularnych serwisów oferujących rozrywkę na najwyższym poziomie, które także znajdziemy w ofercie operatora – są to m.in. Disney+,Tidal i Polsat Box Go.

(06.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.