Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes TVP chce, żeby szef KRRiT podjął działania w sprawie orędzia marszałka Senatu

Tomasz Grodzki w orędziu zachęcał do udziału w wyborach i mówił o tym, czego widzowie TVP nie dowiadują się od tego nadawcy (screen: YouTube/Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz skierował do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego pismo, w którym chce podjęcia działań w sprawie orędzia marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – ustalił "Presserwis".

Z treści listu, do którego dotarliśmy wynika, że według Matyszkowicza treść czwartkowego wystąpienia Tomasza Grodzkiego miała naruszyć paragraf 5 rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 21 sierpnia 1996 roku w sprawie trybu postępowania w związku z prezentowaniem i wyjaśnianiem w publicznej radiofonii i telewizji polityki państwa przez naczelne organy państwowe.

Matyszkowicz: "Wystąpienie zawierało elementy agitacji"

Wspomniany paragraf brzmi: "W okresie rozpowszechniania audycji wyborczych wystąpienia, o których mowa w § 1 ust. 1, emitowane będą w innych pasmach niż audycje wyborcze i nie powinny zawierać agitacji i polemik wyborczych".

Czytaj też: "Lokalna sieć wyborcza" OGB nie dostarczyła wyników wyborów. Lokalne portale idą do sądu

"Wystąpienie zawierało elementy agitacji wyborczej i polemiki wyborczej. Nadawca publiczny z uwagi na występujący obowiązek emisji wystąpień naczelnych organów państwowych, nie ponosi odpowiedzialności za treść tych wystąpień. Wobec powyższego wnoszę o podjęcie stosownych działań" – napisał Matyszkowicz. Nie wskazał jednak, jakie to miałyby być działania.

Do pisma dołączył nagranie z wystąpienia marszałka Senatu.

Jak informowaliśmy, Telewizja Polska czwartkowe orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego poprzedziła komunikatem, że jego wystąpienie "stanowi naruszenie zasady równości komitetów wyborczych w prezentowaniu bezpłatnych materiałów wyborczych na antenach Telewizji Polskiej S.A.".

Marszałek Senatu podsumował rządy PiS

Tomasz Grodzki w orędziu zachęcał do udziału w wyborach i mówił o tym, czego widzowie TVP nie dowiadują się od tego nadawcy. "W tę niedzielę idziemy na wybory tak naprawdę także po to, by zdecydować, czy chcemy pozostać w Unii Europejskiej, bo jak wszyscy widzimy, od kilku lat nasz kraj został postanowiony na ścieżce konfliktu ze Wspólnotą" – mówił Grodzki.

Czytaj też: Exit poll w trzech stacjach. TVP Info w ciszy kadziło rządowi i promowało "Reset"

Podsumował też dwie kadencje rządów PiS: "Obecna władza przez osiem ostatnich lat systematycznie dewastowała wszystkie instytucje demokratycznego państwa, począwszy od Trybunału Konstytucyjnego, przez Sąd Najwyższy, prokuraturę, policję, wolne media, po Sejm, w którym rządząca większość stała się de facto bezrefleksyjną maszynką do głosowania".

Press

TVP przed wystąpieniem marszałka Senatu zamieściła swoje oświadczenie (screen: TVP)

W czwartek telewizyjne orędzie miał też prezydent Andrzej Duda. Mówił m.in. o tym, że w niedzielę zdecydujemy o tym, jak będzie wyglądała Polska. Zachęcał także do wzięcia udziału w referendum i podkreślał, jak ważna będzie współpraca między prezydentem i przyszłym rządem. Z kolei w piątek swoje wystąpienie miał premier Mateusz Morawiecki. Wspomniał w nim m.in. o kryzysie migracyjnym i wymieniał sukcesy rządu, np. program 500+.

Według rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 21 sierpnia 1996 roku w sprawie trybu postępowania w związku z prezentowaniem i wyjaśnianiem w publicznej radiofonii i telewizji polityki państwa przez naczelne organy państwowe, prawo do wystąpień w mediach publicznych mają prezydent, marszałek sejmu, marszałek senatu i premier.

Czytaj też: Twaróg: Naprawa TVP to nie tylko kwestia kadrowa. Zróbcie to lepiej niż poprzednio

(MNIE, 17.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.