Dział: INTERNET

Dodano: Październik 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amerykański fundusz MDIF, który ma akcje Agory, teraz też w WP. Ochrona przed władzą

"Zgodziliśmy się na tę transakcję w tym roku, mimo że obecna cena giełdowa akcji nie odpowiada - w naszej ocenie - realnej rynkowej wartości WP" - wyjaśnił Jacek Świderski (fot. materiały prasowe)

Amerykański Media Development Investment Fund został mniejszościowym akcjonariuszem Wirtualnej Polski Holding. MDIF zainwestował 6 mln zł, obejmując ok. 0,2 proc. akcji. Inwestycja ma służyć wsparciu w utrzymaniu niezależności mediów należących do WP.

"Niektóre publikacje, które pojawiają się w serwisach WP, wywołują nieuprawnione ataki ze strony władzy. Próby wywierania wpływu na niezależność naszych mediów, opisane chociażby przez redaktora naczelnego WP w czerwcu, były bulwersujące. Dlatego też jako założyciele, zdecydowaliśmy się na sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji WP amerykańskiemu funduszowi, którego misją jest wspieranie rzetelnego dziennikarstwa na całym świecie" - wyjaśnił w komunikacie Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski Holding SA. 

Czytaj też: Dziś premiera filmu „Korzenie zła”. Bracia Sekielscy szczegóły ukrywają do końca

"Zgodziliśmy się na tę transakcję w tym roku, mimo że obecna cena giełdowa akcji nie odpowiada - w naszej ocenie - realnej rynkowej wartości WP. W tym wypadku jednak dużo ważniejsze dla nas jako właścicieli jest pozyskanie partnera, który wesprze nas w obronie wolności mediów w Polsce" - stwierdził Świderski i dodał, że pakiet kontrolny pozostaje w polskich rękach.

Harlan Mandel, CEO MDIF, przypomniał, że jego fundusz wspiera wolne media na całym świecie. "WP jest jednym z największych mediów w Polsce - doceniamy jej pozycję i jakość dziennikarstwa oraz ogromne znaczenie ostatnich publikacji śledczych dla polskiego rynku. Inwestycja jest wyrazem konsekwentnego zaangażowania MDIF w ochronę niezależnych mediów na polskim rynku" - wyjaśnił w komunikacie Mandel.

W 2016 roku MDIF zainwestował w Agorę (ma 11,49 proc. kapitału i 8,41 proc. głosów na walnym zgromadzeniu). Fundusz jest doradcą inwestycyjnym, pośrednio współwłaścicielem czeskiej spółki SFS Ventures, która w 2019 roku z Agorą kupiła Eurozet, nadawcę m.in. Radia Zet. MDIF to również akcjonariusz holenderskiej spółki Pluralis, największego akcjonariusza Gremi Media (ma 38,62 proc. kapitału i 36,62 proc. głosów na walnym zgromadzeniu).

(KOZ, 13.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.