Jedynka i Trójka już bez żadnych polityków opozycji. Tak ma być do końca kampanii
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października (fot. Piotr Molęcki/East News)
Dwie największe anteny Polskiego Radia - Jedynka i Trójka - przestały zapraszać do swoich audycji polityków opozycji i ma ich nie być do końca kampanii wyborczej - wynika z ustaleń "Presserwisu". Tzw. setki z przedstawicielami opozycji nie pojawiają się w serwisach informacyjnych tych rozgłośni.
- Skąd niby mamy brać takie setki, skoro IAR ich nie dostarcza? - opowiada dziennikarz Polskiego Radia chcący zachować anonimowość. - Z gości też nie wytną, bo od piątku do końca kampanii nie będzie w Jedynce nikogo z opozycji - informuje nasz rozmówca i dodaje, że podobnie postąpiono w radiowej Trójce.
Czytaj też: Ocena zachowania Rachonia podczas konferencji Tuska nie należy do kompetencji REM?
Politycy opozycji po raz ostatni w "Sygnałach dnia" (Program I) i "Salonie politycznym Trójki" (Program III) pojawili się w czwartek 5 października - w "Sygnałach dnia" był to Michał Suchora z Zielonych (Koalicja Obywatelska), a w "Salonie politycznym Trójki" - posłanka KO Urszula Zielińska. Byli jeszcze gośćmi w sobotnim "Śniadaniu w Trójce" Beaty Michniewicz (Andrzej Halicki z Koalicji Obywatelskiej, Michał Kamiński z Koalicji Polskiej, Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy).
Odsłuchaliśmy serwisy w Jedynce i Trójce z poniedziałkowego wieczora (20, 21, 22) i wtorkowego poranka (7, 8, 9) i wtorkowego popołudnia (15, 16, 17). W żadnym nie pojawiły się tzw. setki z wypowiedziami polityków opozycji.
W poniedziałkowy wieczór słuchacze nie dowiedzieli się nawet, kto wziął udział w debacie poza premierem Mateuszem Morawieckim (w Jedynce wymieniono jedynie sześć komitetów, których przedstawiciele uczestniczyli w debacie), ale za to usłyszeli zapewnienia Daniela Obajtka, że ceny paliw na Orlenie nie wzrosną w najbliższych tygodniach. Skupiono się na wizycie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Przysusze i słowach premiera. Jak relacjonowano, szef rządu podkreślał, że rządy Prawa i Sprawiedliwości "realnie odmieniły kraj" i zachęcał do porównania poziomu życia za czasów rządów PO-PSL i obecnie.
W "Sygnałach dnia" Programu I Katarzyna Gójska w piątek 6 października rozmawiała z posłem PiS Radosławem Foglem i komendantem Państwowej Straży Pożarnej Andrzejem Bartkowiakiem, a w poniedziałek 9 października - z wiceministrem finansów Arturem Soboniem i ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. We wtorek 10 października gośćmi Grzegorza Jankowskiego byli minister rodziny Marlena Maląg i europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. W środę 11 października Jankowski porozmawia z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem i ministrem kultury Piotrem Glińskim.
Z kolei w audycji "W samo południe" (również radiowa Jedynka) w poniedziałek 9 października rozmawiano z europosłem PiS Zbigniewem Kuźmiukiem, a w poniedziałek 10 października - z europosłanką PiS Elżbietą Rafalską.
W "Salonie politycznym Trójki" w Programie III w piątek 6 października obecny był Paweł Kukiz (kandydat z listy PiS), w poniedziałek 9 października - Patryk Jaki (europoseł PiS), a we wtorek 10 października - prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta RP).
W poranku Polskiego Radia 24 w cyklu "24 pytania" w piątek 6 października Dorota Kania gościła europosłankę PiS Annę Zalewską i ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego. W poniedziałek 9 października Krzysztof Świątek rozmawiał z prezesem Rządowego Centrum Legislacji prof. Krzysztofem Szczuckim i Małgorzatą Paprocką z Kancelarii Prezydenta, a we wtorek 10 października gośćmi Kani byli wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (o 7.33).
Politycy opozycji zapraszani są w Polskim Radiu 24 do audycji "Dwie strony", w której występują razem z reprezentantem partii rządzącej. We wtorek w pierwszym wydaniu programu pojawili się Przemysław Drabek (PiS) i Piotr Borys (KO), a w drugim - Andrzej Kryj (PiS) i Zdzisław Wolski (Lewica).
(KOZ, 11.10.2023)