Członek KRRiT chce wszczęcia postępowania przeciwko TVP. Chodzi o materiały o imigrantach i Smoleńsku
Materiałów, na które zwrócił uwagę prof. Tadeusz Kowalski, nie można zobaczyć na stronach internetowych TVP (screen: Wiadomosci.tvp.pl)
Prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwrócił się do przewodniczącego Rady Macieja Świrskiego o wszczęcie postępowania skargowego na "Wiadomości" TVP. Chodzi o materiały, w których widzów straszono imigrantami, a także zestawiono ze sobą śmierć założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna z katastrofą smoleńską.
24 sierpnia w "Wiadomościach" pokazano materiały o zamieszkach w Paryżu, Berlinie i Londynie, wywołanych przez imigrantów. Jak napisał prof. Kowalski w piśmie do Macieja Świrskiego, materiał pt. "Niemcy bagatelizują gwałt na Polaku" zawierał treści zilustrowane scenami przemocy, walk ulicznych i zamieszek, w sposób jednoznaczny mówiący o zagrożeniu ze strony imigrantów oraz mogące wzbudzać u widza nadmierny lęk i strach.
W innym materiale z 24 sierpnia ("Spirala terroru i przemocy") przedstawiono z kolei przykłady zbrodni popełnianych przez imigrantów.
Natomiast w felietonie pt. "Putin jest zdolny do wszystkiego" z 25 sierpnia zestawiono ze sobą w jednej informacji śmierć Jewgienija Prigożyna ze śmiercią 96 Polaków w katastrofie smoleńskiej.
Czytaj też: Maciej Świrski podpisał nową koncesję radia Tok FM. Rozgłośnia może nadawać do 2033 roku
"Autor dokonuje manipulacji wykorzystując siłę skojarzeń dwóch niezwiązanych ze sobą zdarzeń. Zestawiając je w sposób, który u odbiorcy może wywołać wrażenie, że są one ze sobą powiązane" - podkreślił Tadeusz Kowalski. Jego zdaniem wykorzystanie i zestawianie ze sobą drastycznych scen, po to by wzbudzić w widzach nadmierne poczucie strachu, w szczególności wobec osób innej rasy, koloru skóry czy pochodzenia, to treści dyskryminujące. Według prof. Kowalskiego naruszają one Ustawę o radiofonii i telewizji, mówiącą m.in. że audycje nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści, przemocy lub dyskryminujących oraz nakładającą na nadawcę publicznego obowiązek oferowania programów cechujących się wyważeniem.
"Wobec przytoczonych argumentów proszę o wszczęcie postępowań" - napisał prof. Tadeusz Kowalski w piśmie do Macieja Świrskiego, przewodniczącego KRRiT.
Materiałów, na które zwrócił uwagę członek KRRiT, nie można zobaczyć na stronach internetowych TVP. Dwa z nich ("Niemcy bagatelizują gwałt na Polaku" i "Putin jest zdolny do wszystkiego") są jednak dostępne na profilu "Wiadomości" w serwisie X.
(MNIE, 13.09.2023)