Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

ZAiKS poparł Edytę Bartosiewicz w sprawie wykorzystania jej utworu przez Stanowskiego

Edyta Bartosiewicz opublikowała stanowisko ZAiKS na swoim profilu facebookowym (screen: YouTube/Edyta Bartosiewicz, YouTube/Kanał Sportowy)

Edyta Bartosiewicz nie poprzestała na upomnieniu Krzysztofa Stanowskiego za wykorzystanie bez pozwolenia fragmentu jej utworu "Skłamałam", ilustrującego prawie trzygodzinny materiał o Natalii Janoszek. Teraz do sprawy oficjalnie odniósł się ZAiKS.

Prawniczka organizacji Anna Misiewicz sprostowała zasady cytowania utworu muzycznego w rozmowie z "Presserwisem". Potem ZAiKS potwierdził to oficjalnym pismem.

Ściśle określone warunki

"Czy w swoim materiale na YouTubie można wykorzystać fragment utworu bez formalnego pozwolenia jego twórcy? Otóż z różnych powodów twórca może sobie takiego wykorzystania nie życzyć, jego zgoda jest więc konieczna i gwarantują mu to autorskie prawa osobiste, które mają charakter niezbywalny i zawsze przysługują twórcy utworu. ZAiKS nie zajmuje się osobistymi tylko majątkowymi prawami autorskimi. Oznacza to, że ZAiKS wypłaca twórcy wynagrodzenie za wykorzystanie jego utworu, zgodnie z zasadami umowy obowiązującej pomiędzy ZAiKS-em a Google'em/YouTube'em" – napisano na profilu ZAiKS na Facebooku.

Czytaj też: Stanowski użył utworu Bartosiewicz bez jej zgody. Nie można tu powoływać się na prawo cytatu

Cytat podała dalej Edyta Bartosiewicz. Piosenkarka już wcześniej podkreśliła, że jest właścicielką wszelkich praw autorskich – zarówno osobistych, jak i majątkowych do utworu.

Jak wspomniała w rozmowie z "Presserwisem" Anna Misiewicz, cytowanie utworu musi spełniać ściśle określone warunki. To wyjaśnienie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie i prawa gatunku twórczości (np. kolaż). Materiał Krzysztofa Stanowskiego nie spełnia żadnego z tych kryteriów.

Czytaj też: Goldsaver sponsorem KTS Weszło, klubu Krzysztofa Stanowskiego

(PAR, 07.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.