Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czeskie radio za pomocą AI nadaje autobiografię zmarłego Karela Gotta z jego głosem

Karel Gott przez dziesięciolecia był ulubionym artystą Czechów (screen: YouTube/Julius Hermann)

Czeskie radio publiczne (ČRo) codziennie nadaje odcinki autobiografii Karela Gotta, którego ukończona na krótko przed śmiercią w 2019 roku "Moja droga do szczęścia" jest we fragmentach czytana wygenerowanym przez sztuczną inteligencję głosem. Tak samo ma być w przypadku planowanego na jesień audiobooka.

Na płycie CD mają się znaleźć 73 półgodzinne odcinki. Obok wygenerowanego sztucznie głosu piosenkarza są też części tekstu odczytywane przez aktora Igora Bareša.

Czytaj też: Associated Press wchodzi we współpracę z twórcą ChatGPT. Precedens w branży

Jedną z inicjatorek "ożywienia" głosu Gotta jest wdowa po artyście. "Wierzę, że Karel wsparłby ten projekt, on zawsze lubił zaskakiwać ludzi" – powiedziała na antenie radia i przypomniała, że Karel Gott uczestniczył kiedyś w konkursie na najlepszą swoją imitację. Córka Gotta z pierwszego małżeństwa Dominika jest niezadowolona. "Ludzie piszą do mnie na Facebooku, że też im to się nie podoba, powinni pozwolić tacie odpoczywać" – powiedziała dziennikowi "Blesk".

Projekt czeskiego radia "Gott na zawsze" został zrealizowany dzięki Wydziałowi Cybernetyki Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie oraz firmy SpeechTech. Wykorzystano ok. 20 godzin oryginalnych nagrań Gotta. Piosenkarz zmarł 1 października 2019 roku w wieku 80 lat.

Czytaj też: Rosja oskarża Ukrainę o próbę zamachu na życie dwóch znanych dziennikarek

(MAC, 18.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.