Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP płaci odszkodowanie swojemu byłemu korespondentowi z Brukseli

Krzysztof Strzępka pracował w PAP 15 lat, z czego siedem w Brukseli (fot. LinkedIn/Krzysztof Strzępka)

Krzysztof Strzępka, były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Brukseli, wygrał z agencją w sądzie pracy proces o odszkodowanie.

Sprawa ma początek w grudniu 2020 roku. Krzysztof Strzępka nadał wtedy z Brukseli ważną depeszę o tym, że Polska może nie otrzymać pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy, jeżeli nie zgodzi się na mechanizm powiązania jego przyznawania z przestrzeganiem praworządności w danym kraju.

Depesza nie podobała się rządowym kręgom, choć podobne informacje podały wówczas "Politico" i "Financial Times". W konsekwencji korespondent usłyszał od swojego ówczesnego szefa Tomasza Jarosza, że może już więcej nie pisać, a po dwóch tygodniach agencja zaproponowała mu rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Ostatecznie to jednak dziennikarz po bezskutecznych negocjacjach ze swoją firmą złożył wypowiedzenie z winy pracodawcy i wystąpił ze sprawą do sądu. Sąd Pracy w Warszawie przyznał mu rację i odszkodowanie.

"Obowiązkiem dziennikarza jest służba opinii publicznej i rzetelne przekazywanie obiektywnych informacji, bez oglądania się na to czy są one po myśli tej czy innej opcji politycznej. Niestety żyjemy w takich czasach, że nawet za trzymanie się takich podstawowych zasad trzeba płacić cenę" - napisał w oświadczeniu Krzysztof Strzępka.

W rozmowie z "Presserwisem" dodał, że proces zakończył się 28 czerwca, ale ponieważ nie mieszka on w Polsce, dopiero teraz otrzymał treść wyroku. Choć wyrok został wydany w pierwszej instancji, to zawiera klauzulę natychmiastowej wykonalności dotyczącą wypłaty przez PAP odszkodowania. Zasądzone pieniądze w części już trafiły do Strzępka.

- Rozstrzygnięcie sądu dobitnie pokazuje, że rzetelna praca dziennikarza nie może być przedmiotem jakichkolwiek represji czy też nacisków politycznych. Odsunięcie dziennikarza od pracy z uwagi na sporządzenie obiektywnego materiału prasowego nie może mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa - komentuje Paweł Szczepańczyk z Kancelarii Radców Prawnych "Pro Iustitia", która reprezentowała korespondenta.

Obecnie Krzysztof Strzępka, który z PAP odszedł po 15 latach pracy (siedem spędził w Brukseli), jest jednym z asystentów odpowiadających za komunikację w social mediach Europejskiej Partii Ludowej.

(PAR, 06.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.