Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przewodniczący KRRiT chce wyjaśnień od TVN 24 w sprawie słów Krzysztofa Daukszewicza w "Szkle kontaktowym"

Przewodniczący KRRiT wystąpił do nadawcy o materiał i odniesienie się do zarzutów: poniżanie, dyskryminowanie i wyśmiewanie osób transseksualnych i ich bliskich oraz wulgaryzmy (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, wystąpił do TVN, nadawcy TVN 24, o wyjaśnienia w związku z programem "Szkło kontaktowe", w którym dziennikarz TVN 24 Piotr Jacoń, a prywatnie ojciec transpłciowej Wiktorii, usłyszał od komentatora programu Krzysztofa Daukszewicza: "A jakiej płci on dzisiaj jest?".

Krzysztof Daukszewicz szybko zdał sobie sprawę z niestosowności swojej wypowiedzi. Na koniec programu, nie zdając sobie sprawy, że mikrofony wciąż są włączone, powiedział: "Chyba ja pier...lnąłem głupotę".

Czytaj też: Wydawnictwo Bauer zwolniło 15 osób z redakcji graficznej. "Trudna sytuacja na całym rynku"

Jak informuje Teresa Brykczyńska, do KRRiT wpłynęły na razie dwie skargi na ten program (według stanu na środowy poranek).

"W związku ze skargami do KRRiT na audycję »Szkło kontaktowe« z 15 maja 2023 r. w TVN 24, Przewodniczący, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, wystąpił do nadawcy o materiał i odniesienie się do zarzutów: poniżanie, dyskryminowanie i wyśmiewanie osób transseksualnych i ich bliskich oraz wulgaryzmy" - podała w środę Krajowa Rada.

Czytaj też: Piotr Jacoń znów zabrał głos ws. Daukszewicza: "Z panem Krzysztofem jestem po rozmowie"

Wspomniany artykuł brzmi: "Przewodniczący Krajowej Rady może żądać od dostawcy usługi medialnej przedstawienia materiałów, dokumentów i udzielenia wyjaśnień w zakresie niezbędnym dla kontroli zgodności działania tego dostawcy z przepisami ustawy, warunkami koncesji lub wiążącymi go aktami samoregulacji".

Pełny tekst Ustawy o radiofonii i telewizji znajdą Państwo pod tym linkiem.

We wtorek wieczorem na antenie TVN 24 za słowa Daukszewicza przepraszał prowadzący "Szkło kontaktowe" Tomasz Sianecki: "Głupie słowa padły. Dlatego chcemy przeprosić, to znaczy, ja chcę przeprosić za te słowa Piotra Jaconia i całe środowisko LGBTQ+ i ich rodziny znajomych, przyjaciół" - stwierdził na początku wydania "Szkła kontaktowego".

Przeprosiła też stacja. "Redakcja TVN 24 całym sercem stoi i będzie stała za prawami dyskryminowanych mniejszości. Przepraszamy wszystkich naszych widzów, a w szczególności społeczność LGBT+, za słowa, które padły we wczorajszym programie »Szkło kontaktowe«” - czytamy we wpisie opublikowanym we wtorek na koncie TVN 24 na Twitterze.

Na koncie Violetty Ozminkowski-Daukszewicz ("bo Krzyś swojego oficjalnego konta nie ma" - jak wyjaśniła jego żona) pojawił się też wpis w imieniu artysty: "Stała się straszna rzecz, bo ból jest bólem, nawet jeśli Krzyś jest ostatnim człowiekiem na kuli ziemskiej, który chciałby Panu Piotrowi Jaconiowi i jego rodzinie go zadać. Wiele razy słyszałam o panu Piotrze dużo dobrego z Krzysia ust, nasi przyjaciele wiedzą, że to prawda. Stało się i się nie odstanie. Krzyś już go przeprosił prywatnie wczoraj i oficjalnie dzisiaj, a jeszcze pewnie wiele razy będzie przepraszał".

(MNIE, 18.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.